Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

30.11.2018 | 17:03 0 Komentářů
Dění na světovém trhu
Důležitou informací pro trhy byla již dohoda Británie s EU ohledně plánu na tzv. Brexit z minulého víkendu. Trhy dle očekávání zareagovaly pozitivně, i když ještě musí sjednaná dohoda projít schvalovacím procesem ve všech 27 zemích. Sledované bude především schvalování v samotné Británii (12.12.). Po zbytek týdne investoři vyhlíželi jednání na summitu G20, které začíná dnes (30.1.1.) a potrvá přes víkend. Hlavní událostí bude zřejmě jednání USA a Číny, které by mělo přinést více informací ohledně budoucí obchodní politiky obou zemí. Určitě nelze vynechat rovněž převážení indexů MSCI, které se sebou většinou přináší vysoké objemy, které jsou doprovázeny v některých případech i zvýšenou volatilitou. Tentokrát bylo převážení indexů MSCI velmi důležité i pro domácí burzu. Pozitivní informační šum před zasedáním G20 posunul zámořské trhy do zelených čísel. Jednalo se zhruba o 3,5% růst t/t na indexu Dow Jones. Evropa stagnovala kolem zelené nuly (DAX). Domácí trh měřeno indexem PX přidal 0,6 % na 1069 bodů.  
 
Společnosti na BCPP
Na domácím trhu jsme sledovali dokončení výsledkové sezóny. Pojišťovna VIG zveřejnila svá čísla za 3Q ve středu. Čistý zisk dosáhl 70 (+3,0 % r/r), což bylo v souladu s očekáváním trhu 71 mil. EUR. Solidní čísla byla však zastíněna informací o vyšetřování ze strany úřadu pro hospodářskou soutěž v Rumunsku. Titul zakončil týden na 591 Kč (-2,7 % t/t).
 
Česká národní banka snížila na základě pravidelného hodnocení požadavky na minimální kapitál Monety o 0,4 p.b.. Od 1. ledna bude minimální kapitálový požadavek (CET 1) 14,35 %. Od 1. července 2019 pak vzroste proticyklická rezerva o 0,25 p.b. a celkový kapitálový požadavek ČNB tak bude na úrovni 14,6 %. Management zároveň potvrdil svůj střednědobý cíl udržovat ukazatel Tier 1 na úrovni 15,5 %. Titul zakončil pátek na 79 Kč (0,0 % t/t).
 
Ještě spíše technická informace, která ale má, dle našeho názoru, významný dopad do vývoje ceny titulu a zároveň je spojena s výše popsaným převážením indexů MSCI. K pátku (30.11.) bylo vyřazeno O2 CR z indexu MSCI Czech Republic. Dle očekávání bylo vyřazení doprovázeno vysokým objemem. Překvapivě tento krok přilákal velké množství kupců a cena akcie tak zakončila na 246,5 Kč (+8,8 % t/t).
 
V průběhu týdne společnost AtomTrace upsala v IPO u příležitosti posledního letošního START dne pražské burzy 170 tis. ks akcií za cenu 50 Kč/akcie. Původní plány byly prodat 500 tis. ks akcií za cenu 50-70 Kč. Vstup dalšího titulu vnímáme jako pozitivní informaci.
  
Nejvíce rostoucím titulem minulého týdne bylo O2 CR (+8,8 % t/t na 246,5 Kč). Titul byl k pátku vyřazen z indexu MSCI Czech Republic. Nicméně silný fundament a dividendová atraktivita přilákaly mnoho nákupních objednávek, které pomohly absorbovat prodejní tlak doprovázený vyřazení z indexu MSCI CR. Naopak nejhůře se vedlo Stock Spirits (-3,6% na 56,8 Kč). Na titulu neproběhla žádná kurzotvorná informace. Pohyb přičítáme spíše technickému vývoji.
 
Výhled na příští týden
Přinejmenším začátek příštího týdne bude udávat tón výsledek zasedání G20. Z našeho pohledu by jakákoliv dohoda mezi USA a Čínou byla pro trh pozitivní informací. Naopak ostrá nedohoda přinese na trh prodejní tlak, dle našeho názoru. Mimo G20 se trh zaměří na čtvrteční zasedání OPECu. Sledovat se bude, zda se dohodne nějaké případné snížení produkce, aby se uklidnil současný propad ceny. Jen připomínáme, že například cena ropy brent se propadla o 21,6 % m/m. Nadále věříme v základní scénář a to je dohoda mezi USA a Čínou, která by měla trh uklidnit. Z tohoto důvodu očekáváme spíše neutrální až mírně pozitivní vývoj pro příští týden.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na pondělní ISM průmyslu (oček. 58 po 57,7 bodech), středeční ISM služeb (oček. 59,5 po 60,3 bodech), čtvrteční podnikové objednávky (oček. -2,0 po +0,7 % m/m) a páteční měsíční data z trhu práce (oček. 205 po 250 tis. nových prac. míst). V Číně se zaměříme na pondělní data z Caixin PMI průmyslu (oček. beze změny 50,1 bodů). V Německu se zaměříme na čtvrteční podnikové objednávky (oček. -0,4 po +0,3 % m/m) a páteční průmyslovou produkci (oček. 0,3 po 0,2 % m/m).
  

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.