Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

09.11.2018 | 17:30 0 Komentářů
Dění na světovém trhu
V uplynulém týdnu investoři sledovali volby do amerického Kongresu a zasedání Fedu. Tentokráte se dá říci, že volby v USA dopadly dle předvolebních průzkumů. Republikáni obhájili postavení v Senátu a naopak ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů. Tím se opětovně navrátila jakási pomyslná rovnováha mezi politickým nastavením. Trh výsledky voleb přijal pozitivně. Zasedání Fedu dle očekávání nepřineslo zvýšení sazeb. Jestřábí rétorika však byla zachována. Trh aktuálně očekává, že k dalšímu zvýšení sazeb v USA dojde na prosincovém zasedání. Povolební obchodování přineslo na zámořské trhy pozitivní náladu, která se projevila 3% růstem indexu Dow Jones. Domácí index PX se nenechal zahanbit a přidal 2,0 % t/t na 1089 bodů.  
 
Společnosti na BCPP
Na domácím trhu jsme sledovali výsledkovou sezónu. Moneta vykázala 34% r/r růst čistého zisku na 1,24 mld. Kč a překonala tak odhady trhu (1,17 mld. Kč). Důvodem lepších než očekávaných čísel byly nižší provozní náklady a nižší opravné položky. Moneta zvýšila mimo jiné výhled na celoroční zisk na 4,1 vs. dosud 4,0 mld. Kč a dividendu (5,6 Kč či 7,2% hrubý div. výnos). Titul zakončil týden na 77,4 Kč (-1,4 % t/t).
 
Komerční banka představila čistý zisk ve výši 4,2 (+19 % r/r) vs. oček. 3,6 mld. Kč. Důvodem pro lepší čísla byl již provoz a kladné opravné položky. Akcie zakončila páteční seanci na 913 Kč (+4,9 % t/t).
 
ČEZ zveřejnil prozní zisk EBITDA za 3Q ve výši 11,8 (+21,0 % r/r) vs. oček. 11,1 mld. Kč. Současně společnost upravila výhled na celý rok 2018. Došlo k mírnému snížení v případě EBITDA na 50-51 vs. předešlý odhad 51-53 mld. Kč (mimo jiné odsun plnění od SŽDC 1,3 mld. Kč) a zpřesnění odhadu čistého zisku (13-14 z předešlých 12-14). Tradičně sledovanou informací byly průměrné prodejní ceny pro další období. ČEZ má na rok 2019 prodáno 84 % objemu za průměrnou cenu 35,8 EUR/MWh a na rok 2020 má prodáno 56 % objemu za 38,8 EUR/MWh. Titul zakončil týden na 556,5 Kč (+1,4 % t/t).
 
Nováček na trhu START, výrobce bezpilotních letadel Primoco, uvedl v prezentaci pro investory, že za 9 měsíců roku utržil 23,5 mil. Kč a vytvořil zisk EBITDA 9,0 mil. Kč (EBITDA marže 38,3 %). Za třetí kvartál činil zisk EBITDA 5,1 mil. Kč, což je zatím nejvyšší čtvrtletní výsledek. Podobná dynamika platila i pro čistý zisk. Firma vykázala za 9 měsíců roku čistý zisk 6,3 mil. Kč, z toho 4,2 mil. připadlo na 3. čtvrtletí. Společnost nezměnila svoje hospodářské plány pro příští roky.
 
Nejvíce rostoucí titul minulého týdne na BCPP byla Komerční banka (+4,9% na 913 Kč). Banka zveřejnila velmi silnou sadu čísel za 3Q18. Dařilo se již na provozu, který byl pak podpořen kladnými opravnými položkami. Což rovněž ukazuje na dále se lepšící kvalitu úvěrového portfolia. Největší pokles předvedly akcie Monety (-1,4 % na 77,4 Kč). Banka předvedla solidní čísla za 3Q a opětovně zlepšila výhled na celý rok včetně výše dividendy. Po prvotní pozitivní reakci se dostavil prodejní tlak, který zřejmě souvisí s plánovanou akvizicí finančních aktiv od PPF.
 
Výhled na příští týden
Příští týden by měl být relativně prázdný na významnější události. Nadále se bude sledovat doznívající výsledková sezóna, ale celkový trend by se již měnit neměl. Celkově jsme na příští týden neutrální a očekáváme pohyb trhu do strany.
 
Z domácího trhu budeme sledovat výsledkovou sezónu. Kofola v pondělí po zavření trhu oznámí svá čísla za 3Q18. Sledovat se bude především, jestli dojde k vyřešení polských aktivit či nikoliv. To může výrazně ovlivnit zveřejněná data. Jinak by teplé počasí a relativně levnější cukr měly znamenat solidní sled reportovaných čísel.
 
Ve čtvrtek PFNonwovens zřejmě vykáže silný růst (+24 % r/r) provozního zisku EBITDA na 333 mil Kč. Důvodem by měl být cenový efekt. Očekáváme potvrzení výhledu na EBITDA ve výši 1,22-1,38 mld. Kč. Neočekáváme, že by výsledky měly mít výraznější dopad do obchodování.
 
Ještě bychom chtěli upozornit, že v případě Avastu je v pondělí (12.11.) první obchodní den po konci 180-denního lock-upu od IPO. Lock-up omezoval čtyři největší akcionáře, kteří prodávali akcie v IPO, v dalších prodejích akcií. Tito akcionáři jsou Sybil Holdings (fondy CVC), Summit Partners a zakladatelé firmy Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Po skončení lock-upu mohou akcie volně prodávat. Lock-up pro manažery a zaměstnance firmy je 360 dní.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční spotřebitelskou inflaci CPI (oček. 0,3 po 0,1 % m/m), čtvrteční maloobchodní tržby (oček. 0,6 po 0,1 % m/m) a páteční průmyslovou produkci (oček. 0,3 po 0,2 % m/m). V Číně budeme sledovat středeční průmyslovou produkci (oček. beze změny 5,8 % m/m). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, které by měly vykázat další mírný pokles.
 
 
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.