Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

21.09.2018 | 17:24 0 Komentářů
Dění na světovém trhu
Jelikož se týden obešel bez výraznějších politických či makroekonomických informací, tak se trh připravoval na páteční převážení hned několika indexů naráz (např. STOXX 600, FTSE, CECE či PX). Převážení se dotýkalo i domácích titulů, kdy společnosti ČEZ a KB byly vyřazeny ze STOXX 600. Naopak Avast byl přidán do FTSE 250 a dalších podindexů londýnské burzy. Investoři sledovali informace kolem obchodní politiky USA především vůči Číně. Jen připomínáme, že již v pondělí 24.9. vejdou v platnost nedávno uvalená cla obou zemí navzájem. Během týdne však zaznělo několik komentářů ze strany Číny (údajné plánované snížení cel vůči téměř všem partnerům), které si trh vyložil pozitivně. Zámořské i evropské indexy reagovaly pozitivně na zmíněné zprávy a připsaly si více jak 2 % t/t. Domácí burza byla ovlivněna výše popsaným převážením indexů, a tak si za týden prostřednictvím indexu PX připsala „jen“ 0,6 % na 1102 bodů.
 
Společnosti na BCPP
Akcionář CED Group nabídl ve zrychleném úpisu celý svůj zbývající podíl 12,42 % v Kofole. Akcie byly prodány za cenu 255 Kč/akcie. V důsledku prodeje vzroste free-float (podíl volně obchodovaných akcií na akciovém kapitálu) z 15 na 27 %. Podotýkáme, že záměr CED Group prodat celý svůj podíl byl znám již od května a mohl v důsledku čekání na prodej vytvářet na trhu nervozitu, která by měla zmíněným krokem zmizet. Akcie zakončila páteční seanci na 281 Kč (-0,7 % t/t).
 
Moneta oznámila, že díky prodeji další části nesplácených úvěrů, lepšímu než očekávanému vývoji na poli úvěrové expanze a lepšícím se maržím zvyšuje svůj výhled na čistý zisk za celý rok. Nově banka očekává, že dosáhne na čistý zisk ve výši 4 mld. Kč (z 3,7 mld. Kč) a v návaznosti na to zvýší předpokládaný návrh hrubé dividendy na 5,5 Kč/akcii (z 5,0 Kč). Titul zakončil týden na 81,95 Kč (+2,4 % t/t).
 
Společnost Avast oznámila svolání valné hromady na 10. 10. 2018, na níž navrhne snížení emisního ážia o 138 mil. GBP (cca 181 mil. USD). Cílem je podle společnosti uvolnit prostředky pro budoucí výplatu dividendy či provedení zpětného odkupu akcií. Snížení emisního ážia je pouze účetní operací, která prostředky převede do rezerv, aby mohly být distribuovány akcionářům. Avast na tuto možnost poukazoval již ve svém prospektu při IPO. Titul zakončil týden na 84 Kč (+1,2 % t/t).
 
V průběhu týdne rovněž začala veřejná nabídka společností UDI  CEE a Primoco, které hodlají vstoupit na trh START. Další START den, kdy tituly mohou vstoupit na burzu a zároveň ukončení nabídkového období je 2.10.2018.
 
Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie Komerční banky (-1,6 % na 902 Kč). Titul byl ovlivněn převážením indexu STOXX 600, ze kterého byl vyřazen. Vyřazení z významného indexu sebou většinou nese zvýšené objemy a vyšší volatilitu. Důvodem pro vyřazení bylo nahrazení České republiky Polskem v rámci zmíněného indexu. Naopak nejvíce rostly akcie VIG (+3,7 % na 629,5 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Akcie následovala západoevropský finanční sektor.
 
Výhled na příští týden
Příští týden bude pro domácí burzu zkrácený o páteční státní svátek. Investoři se budou upínat k zahájení platnosti nových cel mezi Čínou a USA hned v pondělí. Nelze vyloučit, že dojde ke komentářům z jedné či druhé strany. Vedle toho se investoři zaměří na středeční zasedání FOMC, kde se očekává zvýšení sazeb o 25 b.b. Rozhodnutí bude zřejmě doprovázeno pokračující jestřábí rétorikou. Rozhodnutí Fedu či komentáře k obchodní politice USA mohou investory znervóznět, a proto očekáváme pro příští týden spíše opatrné obchodování.
Z domácích informací. V úterý zveřejní své výsledky za 1H18 Philip Morris ČR. Očekáváme nekonsolidovaný čistý zisk na úrovni 1,7 mld. Kč (+0,5 % t/t). Máme poměrně konzervativní očekávání na výrobní služby, což by při potvrzení mohlo některé investory znervóznět.
 
Unipetrol bude s účinností od 26. 9. 2018 vyřazen z obchodování na hlavním trhu (Prime Market) pražské burzy. Poslední obchodní den bude 25. 9. 2018. Důvodem je vytěsnění minoritních akcionářů majoritním vlastníkem polskou skupinou PKN Orlen. Ten nyní ovládá cca 94 % všech akcií Unipetrolu. K 1. 10. 2018 by měly být i zbývají akcie převedeny na PKN. Vytěsnění minorit za 380 Kč/akcie schválila ČNB i akcionáři na valné hromadě.
 
Ve středu bude zasedat ČNB. Zde očekáváme zvýšení sazeb o 25 b.b. Sledovat se bude rovněž komentář k samotnému zasedání, který by měl naznačit ještě jedno zvýšení sazeb do konce roku.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční zasedání FOMC, kde se očekává zvýšení základních sazeb o 25 b.b., čtvrteční objednávky dlouhodobé spotřeby (oček. +1,7 po -1,7 % m/m) a páteční index nákupních manažerů v Chicagu (oček. 62 po 63,6 bodech m/m). V Číně se zaměříme na páteční index PMI agentury Caixin (oček. 50,5 po 50,6 bodech m/m). V Německu se zaměříme na pondělní indexy IFO, které by měly jen nepatrně poklesnout.
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.