Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

24.08.2018 | 16:53 0 Komentářů
Dění na světovém trhu
Investoři se v uplynulém týdnu zaměřili na zveřejnění nových sankcí na Rusko ze strany USA, mezinárodní obchodní politiku USA s Čínou, na Jackson Hole a na Turecko. Nové sankce USA na Rusko v návaznosti na kauzu Skripal se projevily především na měnovém kurzu. Rubl se k dolaru propadl na nové dvouleté minimum 69 RUB/USD. Ale ke konci týdne došlo k zmírnění a rubl lehce posílil k 67,5 RUB/USD. Hlavní strašák a to zamezení dolarové likvidity pro ruské banky oznámen nebyl. Nicméně riziko této možnosti stále existuje. Dvoudenní rokování mezi USA a Čínou ohledně nastavení obchodních vztahů vyšlo naprázdno resp. bez jakýchkoliv nových zpráv. Turecko se v průběhu týdne spíše upozadilo, a tak si turecká lira obhájila po celý týden kurz 6,1 TRY/USD. Zasedání bankéřů v Jackson Hole nemělo na páteční obchodování ještě žádný vliv. Americké indexy zůstaly stále v mírném plusu a Evropa korigovala předchozí pokles způsobený především děním v Turecku. Domácí burza následovala Evropu a index PX si připsal 1,4 % t/t na 1073 bodů.  
 
Společnosti na BCPP
Z domácího trhu jsme sledovali pokračování domácí výsledkové sezóny. Ve středu měl výsledkovou premiéru Avast. Společnost za 1H18 představila upravenou EBITDA ve výši 222,1 mil. USD (+10,6 % r/r), což překonalo naší projekci 205 mil. USD. Management potvrdil výhled zveřejněný při IPO i dividendovou politiku. Titul zakončil týden na 72 Kč (+5,1 % t/t).
 
PFNonvowens ve čtvrtek oznámilo provozní zisk EBITDA ve výši 335 (+33,5 % r/r) vs. oček. 338 mil. Kč. Společnost rovněž potvrdila celoroční cíle na EBITDA v rozmezí 1,22-1,38 mld. Kč. Titul zakončil páteční seanci na 898 Kč (+0,7 % t/t).
 
Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie TMR (-2,8 % na 700 Kč). Titul byl bez kurzotvorných informací. Vzhledem k nízké likviditě usuzujeme, že šlo jen o technický posun. Naopak nejvíce rostly akcie CME (+7,3 % na 82,6 Kč). Titul byl rovněž bez kurzotvorných informací. Technický posun byl zapříčiněn obratem v USA, kde tomu pomohl především americký dolar, který přestal posilovat a vrátil se zpět nad 1,16 USD/EUR. Oslabující dolar pomáhá společnosti vzhledem k tomu, že tržby jsou v lokálních měnách a reportování je v USD.
 
Výhled na příští týden
Informace z Jackson Hole (24. – 25.8.) mohou ovlivňovat příští týden. Sledovaný bude J. Powell, který může nastínit jak Fed cíluje rozvahu či dlouhodobou úroveň úrokových sazeb. Investoři budou nadále po očku sledovat zprávy z Bílého domu ohledně mezinárodní obchodní politiky. Na konci týdne dojde k pravidelnému převážení indexů MSCI, které sebou vždy nese zvýšené objemy a možné cenové výkyvy. Především kvůli pátečnímu převážení indexů MSCI jsme na nadcházející týden neutrální vzhledem k tomu, že páteční závěr může zcela zvrátit dle nás spíše pozitivní vývoj v průběhu týdne.
 
Z domácího trhu budeme nadále sledovat výsledkovou sezónu. V úterý zveřejní data VIG. Očekáváme, že pojišťovna zveřejní za 2Q18 čistý zisk na úrovni 76 mil. EUR (-2 % r/r). Od výsledků neočekáváme výraznější impulz pro obchodování.
 
V úterý se rovněž bude konat valná hromada Unipetrolu, kde by se mělo schválit vytěsnění minoritních akcionářů za 380 Kč/akcii. Sledovat se budou především data, kdy k vytěsnění dojde.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční druhý odhad HDP za 2Q18 (oček. 4,0 % po 4,1 % q/q) a páteční spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 95,7 po 95,3 bodech m/m). V Číně se zaměříme na páteční PMI průmyslu (oček. 51 po 51,2 bodech m/m). V Německu budou v pondělí zveřejněny indexy IFO, kde se očekává mírné zlepšení ve všech segmentech.
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.