Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

18.05.2018 | 17:41 0 Komentářů
Dění na světovém trhu
Uplynulý týden proběhl bez výraznějších informací, které by přinesly větší vzrušení na finančních trzích. Dobíhající výsledková sezóna v USA již výraznější změny v kladném vyznění nepřinesla. Trh sledoval dění v Itálii, kde se stále formuje nová vláda od březnových parlamentních voleb. Prosakující informace o programové náplni nově vznikající vlády jsou znepokojivé především ve vztahu země k EU. Ze současné situace začíná být nervózní dluhopisový trh a výnosy na italských desetiletých vládních dluhopisech vyskočily na 2,2 %, což je značné ochlazení po povolebních 1,75 %. Zmíněná nervozita se odráží i na italských akciích, které za týden odepisují více jak 3,5 %. Lehká nervozita byla patrná i na domácí burze, která prostřednictvím indexu PX odepsala 0,2 % t/t na 1105 bodů.
 
Společnosti na BCPP
Z domácích informací jsme sledovali především výsledkovou sezónu za 1Q18. V úterý zveřejnila Kofola čísla za 1Q. Provozní zisk EBITDA vzrostl meziročně o 23,2 % na 97,3 mil. Kč. Zajímavostí bylo, že většinový akcionář Aetos navrhl vyplacení hrubé dividendy 16,2 Kč/akcii, což je více než navrhoval management 13,5 Kč/akcii. Návrh Aetosu byl následně schválen valnou hromadou. Titul zakončil páteční obchodování na 380 Kč (-2,8 % t/t).
 
Středeční Fortuna předvedla velmi silná čísla za 1Q18. Provozní zisk EBITDA vzrostl na 22,7 mil. EUR (+666 % r/r). Společnost dále potvrdila svoje roční cíle. Akcie zakončila týden na 208 Kč (+1,0 % t/t).
 
Čtvrteční Pegas potěšil investory, když provozní zisk EBITDA dosáhl na 327 (+7,6 % r/r) vs. náš odhad 313 mil. Kč. Rozdíl byl ve vyšších realizovaných cenách produkce, než jsme projektovali. Společnost dále potvrdila svůj výhled na rok 2018. Titul zakončil páteční seanci na 902 Kč (-1,3 % t/t).
 
Akcie producenta antivirových programů Avast se od pondělí 14.5. obchodují rovněž na trhu pražské burzy Free Market. Avast se začal poprvé veřejně obchodovat ve čtvrtek (10.5.) na London Stock Exchange poté, co byly jeho akcie v IPO upsány za 250 pencí/akcie. Avast vznikl a sídlí v České republice a pražský Free Market umožní jeho obchodování v českých korunách. Na Free Marketu jsou již nyní společnosti Stock Spirits, Fortuna a Photon Energy.
 
V úterý (15. 5. 2018) byl první obchodní den nového trhu pražské burzy tzv. STARTu. Úspěšně na něj vstoupily společnosti Prabos (obuvnictví) a Fillamentum (náplně do 3D tiskáren). Prabos upsal 55 625 ks akcií za spodní hranici upisovacího rozpětí 400 Kč (22,3 mil. Kč) a Fillamentum 28 800 ks za 825 Kč (23,8 mil. Kč), což bylo lehce nad spodní hranicí upisovacího rozpětí. Společnost Primoco (bezpilotní letadla) se rozhodla na trh nevstoupit. Připomínáme, že START bude otevřen čtyři obchodní dny v roce a obchoduje se prostřednictvím aukce. Další START den bude 26. 6. 2018.
 
Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie Philip Morris ČR (-2,8 % na 15100 Kč). Pondělní tisková zpráva ke změnám indexů MSCI obsahovala mimo jiné informaci, že akcie PMČR budou vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap ke konci května. Současně jsme neobjevili žádné přeřazení do jiného z indexů MSCI. Jako důvod předpokládáme růst ceny akcie a tím zvýšení tržní kapitalizace v poměru k měřítkům zmíněného indexu.
 
Naopak nejvíce rostl ČEZ (+2,0 % na 576,0 Kč). Cena akcií ČEZu je podporována nadále rostoucí cenou elektrické energie, která se již vyhoupla nad 41,5 EUR/MWh. Od začátku roku tak již vzrostla o 12,5 %.
 
Výhled na příští týden
Příští týden by měl být relativně klidný, co se významných událostí týče. Na programu je zasedání Eurogroup (24.5.), kde se bude sledovat především plán Řecka na další kroky po opuštění záchranného programu (srpen 2018). Investoři budou rovněž sledovat dění v Itálii a program nově vznikající vlády. Jen připomínáme, že v Itálii volby vyhrály spíše alternativní strany, což může přinést jistá rizika především ve vztahu k EU. Je patrné, že trh spíše přešlapuje na současných úrovních a vzhledem k absenci relativně významných informací očekáváme, že i příští týden se ponese v podobném gardu.
 
Z domácího trhu budeme sledovat zakončení výsledkové sezóny. Ve středu zveřejní svá čísla za 1Q18 pojišťovna VIG. Očekáváme, že čistý zisk dosáhne 68 mil. EUR -2,0 % r/r. Stabilní výsledky by měly vést k potvrzení celoročního výhledu, a proto bychom nečekali výraznější tržní reakci.
 
Ještě jen z pohledu techniky připomeneme, že od úterý 22.5. se rozšíří nabídka zahraničních titulů (o 27 titulů a 3 ETF) na pražském parketu na tzv. FREE trhu. Tyto zahraniční tituly se budou obchodovat v české koruně a likvidita bude podporována tvůrci trhu.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční zápis z posledního zasedání FOMC a páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -1,4 po +2,6 % m/m) a spotřebitelský sentimentu univerzity Michigan (oček. beze změny 98,8 bodu). V Německu se zaměříme na páteční zveřejnění indexů IFO, které by měly jen nepatrně poklesnout ve všech segmentech.
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.