Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

06.04.2018 | 16:56 0 Komentářů
Dění na světovém trhu
Pro většinu Evropy zkrácený povelikonoční týden byl opětovně ve znění nervozity zapříčiněné zahraniční politikou mezi USA a Čínou. Obě strany si vyměňují nepříjemné kvóty ohledně objemu hodnoty zboží, kterých se mohou zamýšlená cla týkat. Čtvrteční večer svitla naděje, když z Trumpova týmu přišla informace, že by se mohly obě strany domluvit na kompromisu. Ale ještě večerní tweet prezidenta Trumpa o dalším rozšíření seznamu výrobků, které by podléhaly clu, vnesla na trh zvýšenou volatilitu. Páteční data z trhu práce USA (103 vs. oček. 185 tisíc nových prac. míst) rovněž nepřinesla vlnu optimismu. I přes tyto informace se však trh postupně přenesl a týden dokázal zakončit neutrálně. Ne jinak tomu bylo i v případě domácího indexu PX, který zakončil týden na 1129 bodech, tedy +0,4 % t/t.
 
Společnosti na BCPP
Z domácích informací nás zaujal Unipetrol, který oznámil své modelové marže za 1Q18. Společná petrochemická marže (724 EUR/t, -0,3 % q/q a -12,2 % r/r) klesla jak ve čtvrtletním srovnání, tak na roční bázi. Pokles u rafinační marže (2,6 USD/b, -40,9 % q/q a -35 % r/r) z vysokých hodnot zaznamenaných před rokem je očekávaná skutečnost. Společně s rozdílem B-U je meziročně slabší o 31,1 %. I přes pokles jsou reportované marže stále na solidních úrovních. Unipetrol oznámí výsledky za celé 1Q18 26. dubna 2018. Titul zakončil týden na 369,5 Kč (-2,3 % t/t).
 
Další zajímavost se objevila u ČEZu. Bulharský stát již nebude usilovat o podíl v aktivech, která prodal ČEZ. Jedná se zejména o prodej bulharských distribučních společností. Připomínáme, že ČEZ prodal svá aktiva společnosti Inercom Bulgaria 23. 2. 2018, následně o vstup do transakce projevila zájem bulharská vláda. ČEZ zakončil páteční seanci na 520 Kč (+1,2 % t/t).
 
Z makroekonomických čísel jsme sledovali zprávu ČSÚ, který nečekaně zvýšil růst pro druhou polovinu loňského roku. Největší revize se týkala 4Q17, kde byl růst zvýšen na +0,8 % q/q; 5,5 % r/r z předchozích 0,5 % q/q; 5,2 % r/r. Celoroční růst za rok 2017 byl zvýšen na 4,6 % (dosud 4,5 %). Revize se týkala hlavně zvýšení výdajů ve veřejném sektoru. V letošním roce očekáváme, že růst bude pokračovat, ale dojde k zvolnění růstu na 3,2 %.
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla CME (82,3 Kč; -3,2 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Trh si dle nás spíše připomněl, že nedávná spekulace o možné koupi společnosti ze strany Penty a CEEFC aktuálně padá. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock Spirits (75,8 Kč; +4,0 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná informace. Domníváme se, že dochází k návratu nedávného kupce, který v poslední době využívá poklesy způsobené tržní volatilitou.
 
Výhled na příští týden
Trh se zaměří na pokračování nervózní situace kolem zahraniční politiky mezi USA a Čínou. Tato sága bude trh zřejmě zásobovat informacemi po nějakou dobu. Kromě možných nových cel mezi USA a Čínou se trh zaměří na zahájení výsledkové sezóny za 1Q18. Ve čtvrtek to bude například Delta Airlines a v pátek pak banky jako JP Morgan, Wells Fargo a Citigroup. Celkově očekáváme, že bude trh nervózní kvůli celní politice USA. Závěr týdne by mohl přinést pozitivní informace ze začátku výsledkové sezóny, která se celkově očekává, že by měla mít pozitivní charakter.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční spotřebitelskou inflaci CPI (oček. 0,0 po 0,2 % m/m) a zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC a páteční spotřebitelský sentiment univerzity v Michiganu (oček. 101 po 101,4 bodech m/m). V Číně se zaměříme na páteční zahraniční obchod. Exporty (oček. 11,9 po 44,5 % m/m) by měly snížit míru růstu a naopak import (oček. 12,4 po 6,3 % m/m) by měl zvýšit míru růstu. Zvýšené importy by mohly pomoci komoditám. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.