Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

26.01.2018 | 16:54 0 Komentářů
Předposlední lednový týden investoři sledovali výsledkovou sezónu, zasedání ECB a komentáře z Davosu. Více připomenout bychom chtěli zasedání ECB, které se sledovalo především s ohledem na poměrně razantně sílící euro vůči americkému dolaru. Je nutné připomenout, že dolar oslabuje i ke koši ostatních měn. ECB dle očekávání neprovedla žádné změny ve stávající měnové politice. Komentáře Draghiho byly však poměrně zajímavé v tom, že se zcela nevyslovil proti sílícímu euru, naopak uvedl, že sílící ekonomika EU může vést k silnějšímu euru. Současně uvedl, že ECB zřejmě letos sazby nezvýší resp., že je viděna minimální šance na zvýšení sazeb. Výjezdní zasedání v Davosu zase přineslo zajímavé komentáře některých vystupujících. Například americký prezident Donald Trump uvedl v reakci na vývoj směnného kurzu dolaru, že v dlouhém období vnímá dolar jako silnou měnu. Tento komentář přinesl výkyv ve prospěch dolaru, ale ten trval jen několik hodin. Jen pro upřesnění euro se k dolaru obchodovalo na hranici 1,25 USD/EUR, což je nejvyšší úroveň od prosince 2014. Americké indexy dále atakovaly nová historická maxima i v uplynulém týdnu. Domácí index PX sice nebyl tak agresivní jako indexy v zámoří, ale i on si připsal solidní mezitýdenní zisk 0,7 % t/t na 1132 bodů.
 
Z domácích informací jsme sledovali zahájení výsledkové sezóny. Unipetrol za 4Q17 vykázal 15% r/r růst tržeb na 30,5 mld. Kč, čímž lehce překonal odhady trhu 29,8 mld. Kč. Naopak na EBITDA vykázal 2,0 vs. oček. 2,1 mld. Kč, čímž byl lehce pod odhady. Důvodem byly vyšší než očekávané náklady. Nicméně výsledky aktuálně nemají na obchodování vliv vzhledem k probíhajícímu odkupu ze strany PKN. Titul zakončil páteční seanci na 375 Kč (-0,4 % t/t).
 
Na Fortuně v úterý začalo období pro akceptaci dobrovolné nabídky odkupu akcií ze strany majoritního akcionáře (Fortbet), které potrvá až do 23. února. Nabízená cena v rámci odkupu je 182,5 Kč za akcii. Titul zakončil týden na 179,5 Kč (0,3 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla Komerční banka (913 Kč; -1,8 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Nicméně je vidět, že se na titul vrátil zahraniční prodejce. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Pegas Nonwovens (864 Kč; +5,9 % t/t). Pegas nezveřejnil žádné informace. U tohoto titulu došlo po nabídce ze strany R2G k výraznému oslabení obchodovaných objemů a jakýkoliv větší zájem má sílu cenu výrazněji posunout. Stále se spekuluje nad dalšími kroky R2G, které je se svým podílem 88,5 % velmi blízko hranici pro možné vytěsnění minorit.
 
Příští týden se trh vedle výsledkové sezóny zaměří na středeční Fed. Sice se neočekávají změny v měnové politice Fedu, ale trh bude sledovat možný postoj centrálních bankéřů k současnému vývoji na měnovém trhu. Nadále očekáváme, že výsledková sezóna bude pozitivně podporovat obchodování na akciových trzích. Fed by neměl rizikový apetit nějak ohrozit.
 
Z domácích informací budeme sledovat pokračování výsledkové sezóny. O2 CR v úterý představí svá čísla za 4Q17. Očekáváme, že provozní zisk EBITDA dosáhne 2,6 mld. Kč (+0,5 % r/r). Vedle samotných čísel se bude sledovat návrh na celkovou hrubou dividendu, kde se očekává ponechání loňské výše 21 Kč (7,3% hrubý div. výnos). Odhadujeme, že potvrzení očekávané dividendy by nemělo výrazněji měnit současnou cenu akcie.
 
Ve čtvrtek bude zasedat ČNB. Trh očekává, že dojde ke zvýšení sazeb o 25 b.b. na 0,75 %. Sledovat se bude komentář k dalšímu možnému vývoji měnové politiky vzhledem k tomu, že komentáře některých členů ČNB v poslední době byly poměrně výrazně jestřábího rázu.
 
Nesmíme opomenout ani víkendové druhé kolo prezidentské volby. Nicméně zde se nedomníváme, že by výsledek voleb nějak ovlivnil dění na finančních trzích (akcie, dluhopisy ani měnu).
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na středeční data oficiálního PMI průmyslu (oček. 51,5 po 51,6 bodu m/m) a pátečního Caixin PMI průmyslu (oček. beze změny 51,5 bodu m/m). V USA se zaměříme na středeční zasedání Fedu, čtvrteční ISM průmyslu (oček. 59 po 59,7 bodu m/m), páteční měsíční data z trhu práce (oček. 183 po 148 tis. nových pracovních míst m/m) a podnikové objednávky (oček. 0,5 po 1,3 % m/m).
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.