Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

12.01.2018 | 16:44 0 Komentářů
Druhý týden roku byl o začátku výsledkové sezóny za 4Q17, zápisu z posledního zasedání ECB a makrodatech. Z výsledkové sezóny v USA za 4Q17 se zřejmě nejvíce sledovaly páteční banky (JP Morgan a Wells Fargo). Samotná zveřejněná čísla byla mírně lepší, než se čekalo, ale konkrétní struktura výsledků či výhled již vyzněly neutrálně až mírně nepříznivě. Zápis z posledního zasedání ECB vyzněl pro trh jestřábím tónem. Důvodem byl názor některých centrálních bankéřů, že by se mělo více komunikovat budoucí možné ukončení monetární expanze. To si trh vysvětlil, že možné snižování měnové expanze je již na dosah. Americké indexy v přípravě na výsledkovou sezónu pokračovaly ve spanilé jízdě a dosáhly nových historických maxim. Domácí index PX sice nebyl tak agresivní jako indexy v zámoří, ale i on si připsal lehký mezitýdenní zisk 0,4 % t/t na 1109 bodů.
 
Stock Spirits oznámil své prodeje pro druhou polovinu roku 2017, které byly podle oznámení společnosti mírně nad očekáváním. Čistý dluh dosahoval na konci roku 53 mil. EUR (57 mil. EUR na konci roku 2016). Úplné výsledky za minulý rok zveřejní společnost 7. března. Titul zakončil týden na 78,6 Kč (+1,6 % t/t).
 
Erste Group oznámila, že využije opci na předčasné splacení jedné emise podřízených dluhopisů. Emise je denominovaná v amerických dolarech, její výše je 500 mil. USD a nese fixní kupon 6,375 % ročně. Z našeho pohledu se jedná o standardní krok v rámci optimalizace nákladů na financování banky. Titul zakončil týden na 1010 Kč (+3,6 % t/t).
 
Unipetrol oznámil v tiskovém prohlášení, že jednotka parciální oxidace (POX) je po prosincovém požáru opět ve standardním provozu. Na plný výkon byl navýšen provoz obou rafinérií i petrochemické výroby. První část POX byla spuštěna již na konci roku. Unipetrol má pojištění majetku. Předpokládáme, že negativní dopad do hospodaření bude omezený. Akcie zakončila páteční seanci na 376,5 Kč (beze změny t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne bylo O2 CR (274 Kč; -1,8 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Domníváme se, že dochází jen k technických výkyvům ze dne na den. Rovněž většina propadu byla zaznamenána jen v pátečním obchodování. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla opětovně Erste Group (1010 Kč; +3,6 % t/t). Erste pouze oznámila, že bude optimalizovat svoji financující strukturu odkupem jedné emise podřízených dluhopisů. Nedomníváme se, že by tato informace byla významná pro hodnocení společnosti. Současně se titul pohyboval v souladu s vývojem evropského finančního sektoru, který pozitivně reagoval na růst výnosů dluhopisů po zápisu z posledního zasedání ECB.
 
Příští týden bude patřit výsledkové sezóně. Na programu budou především velké finanční domy jako Citigroup (úterý), Goldman Sachs (středa) či Morgan Stanley (čtvrtek), ale nesmíme opomenout ani technologický sektor jako čtvrteční IBM. Jen připomeneme, že v pondělí je v USA zavřeno z důvodu státního svátku. Pokud se potvrdí příznivá očekávání na firemní výsledky, tak by měla na finančních trzích pokračovat pozitivní nálada.  
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na čtvrteční data HDP za 4Q17 (oček. 6,7 po 6,8 % r/r) a průmyslovou produkci (oček. beze změny 6,1 % m/m). V USA se zaměříme na úterní průmyslovou produkci (oček. 0,4 po 0,2 % m/m) a index spotřebitelského sentimentu univerzity v Michiganu (oček. 97 po 95,9 bodech).  

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.