Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

16.11.2017 | 16:52 0 Komentářů
V pro domácí investory zkráceném týdnu se trh zaměřil na další dění kolem daňové reformy v USA. Ještě tento týden (čtvrtek večer SEČ) má dojít k hlasování ve Sněmovně reprezentantů. Zde pravděpodobně návrh projde, ale stěžejní bude hlasování v horní komoře, které proběhne v prosinci. Právě hlasování v horní komoře zřejmě narazí na odpor a to například v podobě jiného návrhu téhož zákona z dílny republikánských senátorů. Nejistota kolem daňové reformy a jejího možného přinejmenším oddálení doléhá nepříznivě na akciové indexy nejen v zámoří. Domácí index PX ve zkráceném týdnu odepsal 0,8 % t/t na 1055 bodů.
 
Z domácího trhu jsme se soustředili nadále na výsledkovou sezónu. Ve čtvrtek představil svá čísla Pegas Nonwovens s EBITDA 10,3 (-9,0 % r/r) vs. oček. 10,8 mil. EUR. Důvodem meziročního poklesu je především mimořádná položka osobních nákladů spojená se změnou majoritního akcionáře. Celkově však vnímáme čísla neutrálně i s tím, že byl potvrzen celoroční výhled. Titul zakončil týden na 818 Kč (-1,8 % t/t).
 
Antimonopolní úřad dokončil vyšetřování údajného cenového kartelu mezi domácími mobilními operátory bez nálezu. Toto rozhodnutí ÚOHS vnímáme jako pozitivní informaci vzhledem k tomu, že dle nových pravomocí úřadu operátorům hrozily až velmi vysoké postihy v řádech procent z jejich tržeb. Akcie O2 CR zakončily páteční seanci na 261 Kč (-2,1 % t/t).
 
Z jiných zpráv nás zaujalo, že podle generálního ředitele Sazka Group Roberta Chvátala zvažuje společnost různé varianty, jak podpořit další růst, a jednou z nich je uvedení akcií na burzu v Londýně. Podle agentury Bloomberg již Sazka vybrala banky Morgan Stanley a JPMorgan jako hlavní koordinátory případné emise a Nomuru jako poradce. Načasování transakce ani žádné další informace zatím Sazka Group neposkytla.
 
Nejvíce klesající akcií týdne byl Stock Spirits (71,5 Kč; -6,4 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Domníváme se, že se jedná spíše o konsolidaci předchozího výrazného růstu. Nedá se vyloučit, že posléze může být opětovně oznámena změna v akcionářské struktuře, jako to bylo v nedávné minulosti. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortunu (179,3 Kč; +17,2 % t/t). Fortuna dále reaguje pozitivně na zveřejněné výsledky z před čtrnácti dní. Navíc je na trhu znát snížená likvidita, která nutí i tvůrce trhu k razantnějším krokům.
 
Příští týden bude naopak zkrácený na americkém trhu z důvodu čtvrtečního svátku Dne díkůvzdání. Pátek pak bude v USA zkrácené obchodování. Ani příští týden by neměl být bohatý na výraznější události. Trh bude nadále hodnotit dění kolem daňové reformy v USA. To může dle nás nadále přinášet na trh lehkou nervozitu a více defenzivní postavení investorů vůči rizikovým aktivům. Zápis z posledního zasedání FOMC by měl potvrdit ochotu dalšího zvýšení sazeb pro prosinec a pokračování ve snižování programu QE.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 0,3 po 2,0 % m/m) a zápis z posledního zasedání FOMC. V Německu se zaměříme na páteční indexy IFO.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.