Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

10.11.2017 | 16:40 0 Komentářů
V uplynulém týdnu investoři sledovali návštěvu Donalda Trumpa v Číně, dění kolem nového daňového zákona v USA a doznívání výsledkové sezóny. Vyznění návštěvy amerického prezidenta v Číně je dle našeho názoru pozitivní. Dle dosavadních výstupů se jedná o další prohloubení vzájemného obchodu a spolupráce (například nové zakázky pro Boeing). V průběhu týdne se pak objevila informace, že republikánští senátoři připravili vlastní verzi daňového zákona, což může dále oddálit přijetí očekávaných daňových změn v USA až do příštího roku. Právě dění kolem daňové reformy v USA znamenalo lehký ústup z historických maxim. Naopak domácí index PX vrátil ztráty z minulého týdne a posílil na 1064 bodů (+1,2 % t/t).
 
Z domácího trhu jsme se soustředili na výsledkovou sezónu. Pondělní Kofola zveřejnila sled solidních čísel za 3Q17 s EBITDA na úrovni 357 mil. Kč (+5,8 % r/r). Společnosti se lehce navýšilo zadlužení na 2,1x čistý dluh k EBITDA a to kvůli zvýšeným investičním nákladům a výplatě meziročně vyšší dividendy. Titul zakončil týden na 414,6 Kč (+1,9 % t/t).
 
V úterý zveřejnil svá čísla za 3Q17 ČEZ. Ta zklamala očekávání s EBITDA na úrovni 9,7 (-8,8 % r/r) vs. oček. 10,2 mld. Kč. Důvodem byla vyšší ztráta z volatilního segmentu obchodování s elektřinou. ČEZ rovněž snížil výhled na EBITDA o zhruba jednu miliardu kvůli posunu rozhodnutí soudu ohledně plnění závazku SŽDC. Výhled na čistý zisk byl zachován (19 mld. Kč). Titul zakončil týden na 483,5 Kč (+1,5 % t/t).  
 
Moneta ve čtvrtek předvedla lepší než očekávaná čísla za 3Q17. Čistý zisk dosáhl na 924 (+2,0 % r/r) vs. oček. 827 mil. Kč. Moneta navíc zvýšila výhled na čistý zisk ve výši 3,9 z původního zvýšení na 3,65 mld. Kč. Titul zakončil týden na 78,75 Kč (+4,6 % t/t).
 
Rovněž ve čtvrtek zveřejnila čísla za 3Q17 Fortuna, která rovněž překonala odhady analytiků. Provozní zisk EBITDA dosáhl na 28,3 (+78 % r/r) vs. oček. 19,4 mil. EUR. Důvodem je začlenění nových akvizic. Ale i na srovnatelné bázi dopadly výsledky lépe, než jsme odhadovali. Titul zakončil týden na 153 Kč (+4,1 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne bylo TMR (710 Kč; -1,4 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Jednalo se pouze o technický posun s ohledem na nabídku a poptávku na trhu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta (78,75 Kč; +4,6 % t/t). Moneta zveřejnila lepší, než očekávané výsledky za 3Q17 a navíc zvýšila výhled na celý rok. Banka tím dále potvrzuje, že bude akcionářům s největší pravděpodobností dodávat velmi solidní dividendový výnos. Dále se jí daří profitovat z dobrého vývoje domácí ekonomiky.
 
Příští týden bude pro domácí trh zkrácený o pátek, kdy je státní svátek. Investoři se zaměří na případné schvalování daňové reformy v USA. Trh vnímá, že schvalování současné podoby reformy zřejmě nebude jednoduché vzhledem k tomu, že republikánští senátoři mají svůj vlastní návrh na její znění. Právě nervozita kolem prodlužování schválení daňové reformy v USA může dále působit lehkou nervozitu, což nás vede k názoru, že trh by měl být defenzivní a zaujmout vyčkávací pozici.
 
Z domácího trhu budeme nadále sledovat výsledkovou sezónu. Ve čtvrtek zveřejní svá čísla Pegas. Očekáváme provozní zisk EBITDA na úrovni 9,3 mil. EUR (-17 % r/r). Nicméně za 3Q17 jsou čísla ovlivněna mimořádnou položkou osobních nákladů, která vznikla při změně majoritního akcionáře. Bez této mimořádné položky by se EBITDA meziročně neměnila. Neočekáváme výraznější tržní reakci na zveřejněná data. Sama společnost nebude zřejmě komentovat zamýšlené kroky nového akcionáře.
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na úterní průmyslovou produkci (oček. 6,2 po 6,6 % r/r). V USA se zaměříme na středeční spotřebitelskou inflaci CPI (oček. 0,1 po 0,5 % m/m), maloobchodní tržby (oček. 0,1 po 1,6 % m/m) a čtvrteční průmyslovou produkci (oček. 0,4 po 0,3 % m/m). V Německu se zaměříme na úterní první odhad HDP za 3Q17 (oček. beze změny 0,6 % q/q) a na zveřejnění indexů ZEW, kde se čeká mírné zlepšení jak v současném vnímání, tak v očekávání.
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.