Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

22.09.2017 | 17:23 0 Komentářů
Událostí uplynulého týdne bylo zasedání amerického Fedu. Dle očekávání nedošlo na zvýšení sazeb a byl potvrzen říjen, jako termín zahájení postupného a pozvolného snižování bilance Fedu. Jestřábím dodatkem byl komentář o ještě jednom zvýšení sazeb do konce roku a o třech zvýšení sazeb pro rok 2018. Trh nejprve reagoval posílením dolaru a mírným prodejním tlakem na akciích. Nicméně k velkému výkyvu prozatím nedošlo a i dolar se postupně vrátil zpět k 1,2 USD/EUR. V průběhu týdne si opětovně vyměnili peprné názory zástupci USA a KLDR, což na trh opětovně přineslo mírnou nervozitu. Celkově však americké trhy znovu dosáhly v průběhu týdne na nové historické rekordy a týden zakončily v kladných číslech. Bohužel domácí index PX je nenásledoval a týden zakončil na 1047 bodech, což znamenalo 0,4% mezitýdenní pokles.
 
Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem ČEZu, které se točilo kolem bulharských aktiv. Během týdne došlo ke zmatku mezi tím, zda byl prodej bulharských aktiv ukončen či nikoliv. Konečnou verzi vnímáme tak, že prodej pokračuje a ve hře jsou stále některé nabídky. Akcie ČEZu zakončily páteční seanci na 433,3 Kč (-0,6 % t/t).
 
Kolem CME se objevily další spekulace o možném prodeji buď některých aktiv, či celé společnosti. Mezi zájemci jsou údajně česká skupina PPF či čínská CEFC a cena má překročit 1 mld. USD. Proces je však podle zdroje na začátku. Podotýkáme, že nejde o první spekulaci tohoto typu a že už bylo v poslední době zmíněno více údajných zájemců a variant prodeje. Titul zakončil obchodování na 88,4 Kč (-0,2 % t/t).
 
Pegas Nonwovens oznámil, že R2G Rohan Czech již při započítání aktuálních akceptací disponuje akciemi, které představují 51,28% podíl na společnosti. Vzhledem k tomu, že aktuální dobrovolnou nabídku odkupu za 1010 Kč akceptoval i dosavadní hlavní akcionář (Wood Textiles Holding), tak se vyšší podíl úspěšnosti nabídky dá předpokládat. Titul zakončil týden na 1006 Kč (-0,3 % t/t).
 
CPI Property Group, mateřská společnost české CPI, a.s., oznámila, že získala dluhový rating Baa3 od agentury Moody’s. Stupeň Baa3 spadá do tzv. investičního pásma a výhled na rating je stabilní. Moody’s uvedla, že investiční rating je podpořen rozložením aktiv, která se nacházejí ze 75 % v České republice a v Německu, kde je stabilní makroekonomický vývoj a výhled na další růst. CPI zároveň oznámila, že nabídne eurové dluhopisy v objemu 1,25 mld. EUR. Podle agentury Moody’s by jako první měly být vydány dluhopisy za 500 mil. EUR se splatností 5-7 let, které budou použity na akvizice, investice a refinancování stávajícího dluhu.
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla Fortuna (141,0 Kč; -3,1 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Jelikož titul od začátku roku silně posiluje na základě zpráv o snaze o ovládnutí soudobým majoritním akcionářem, tak aktuální pokles považujeme spíše za technickou korekci. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (344,5 Kč; +1.3 % t/t). Ani zde není k dispozici žádná kurzotvorná informace. Titul posiluje na základě silných hospodářských výsledků a limitovaného počtu volně obchodovatelných akcií.
 
Příští týden bude pro domácí trh zkrácený čtvrtečním svátkem. Investoři se zaměří na víkendové výsledky německých parlamentních voleb. V základním scénáři očekáváme, že výsledky voleb moc nezmění současné politické rozpoložení v zemi, a tudíž by jejich vyznění mělo být pro trhy neutrální. Celkově jsme na vývoj v příštím týdnu neutrální a nečekáme opuštění současného nadále mírně pozitivního trendu.
 
Na domácí scéně dojde v pondělí 25.9. k ukončení dobrovolné nabídky na akcie Pegas Nonwovens ze strany R2G za cenu 1010 Kč. Očekáváme, že R2G bude schopna získat poměrně velký podíl na společnosti a nevylučujeme budoucí možnost stáhnutí titulu z trhu.
 
V úterý 26.9.2017 představí svá pololetní čísla Philip Morris ČR. Očekáváme, že čistý nekonsolidovaný zisk dosáhne na 1,45 mld. Kč (+3,2 % r/r). Očekáváme, že se investoři zaměří na vliv zákazu kouření v restauracích na domácí spotřebu cigaret a na tzv. výrobní služby, kdy PMČR by měl provádět výrobu klasických cigaret pro další trhy v EU.
 
Nesmíme opomenout ani středeční zasedání ČNB, kde nelze vyloučit zvýšení sazeb o 25 b.b. na 0,5 %. Investoři budou sledovat jakoukoliv zmínku o výhledu na budoucí měnovou politiku.
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na páteční Caixin PMI průmyslu (oček. 51,5 po 51,6 bodu). V USA zaměříme na středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, čtvrteční druhou revizi HDP za 2Q17 (oček. 3,1 po 3,0 % q/q) a páteční index nákupních manažerů Chicaga (oček. 58,5 po 58,9 bodech). V Německu se zaměříme na pondělní indexy IFO, kde se čeká lehké zlepšení na všech úrovních. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.