Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

16.12.2016 | 16:42 0 Komentářů
Hlavní sledovanou událostí minulého týdne bylo zasedání Fedu. Američtí centrální bankéři dle očekávání zvýšili základní úrokové sazby o 25 b.b. Pro trh byl překvapením výhled členů bankovní rady na další tři zvýšení sazeb pro rok 2017, což je o jedno zvýšení více než bylo v zářiové projekci. Je nutné podotknout, že obdobný výhled (dokonce čtyři zvýšení) měli bankéři i v prosinci 2015. Trh zareagoval adekvátně, kdy poklesly dluhopisy a americké akcie nejdříve mírně klesly, ale do konce týdne vývoj obrátily k novým maximům. Evropské trhy pokračovaly v růstu po posledním zasedání ECB, které bylo holubičí. I domácí index PX se připojil k Evropě a vykázal růst o 1,9 % t/t na 918 bodů.  
 
Z domácích informací jsme se zaměřili na Philip Morris ČR. Poslanecká sněmovna v pátek (9.12.) posvětila ve třetím čtení tzv. „protikuřácký zákon“. Na druhý pokus se letos podařilo prosadit zákaz kouření v restauracích v ČR, který měl být původně v platnosti již v roce 2016. Zákon by mohl být účinný od května 2017, pokud nedojde k jeho dalšímu zdržení. PMČR zakončil týden na 12680 Kč (+0,6 % t/t).
 
Moneta oznámila, že prodala celý svůj minoritní podíl v Burze cenných papírů Praha za 135 mil. Kč rakouské společnosti CEESEG. Částka představuje přibližně 0,26 Kč na akcii. Titul zakončil pátek na 82,25 Kč (+4,6 % t/t).
 
Unipetrol se dohodl s odbory a od 2017 zvýší plošně platy o 1 000 Kč. Zaměstnanci také dostanou před letošními Vánocemi jednorázovou odměnu 5 000 Kč. Dohromady by se mělo jednat o cca 27 mil. Kč (0,15 Kč na akcii). Personální náklady byly za 2015 ve výši 2,6 mld. Kč a uvedená dohoda je zvýší o +1,0 % r/r. Vzhledem k velikosti nepředpokládáme výraznější vliv na hospodaření Unipetrolu. Titul zakončil páteční obchodování na 178,1 Kč (-1,3 % t/t).
 
Česká národní banka zveřejnila výsledky pravidelných čtvrtletních zátěžových testů bankovního sektoru. Podobně jako v předchozích testech by si sektor jako celek udržel dostatek kapitálu i v případě negativního scénáře vývoje ekonomiky. Při zátěžovém scénáři by se 8 bank, které reprezentují 13,5 % aktiv sektoru, dostalo pod požadovanou minimální kapitalizaci a potřebovaly by navýšit kapitál o přibližně 8.6 mld. korun. To je částka, která vzhledem k velikosti celého sektoru nepředstavuje výraznější riziko. ČNB dále ponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy, která začne platit od příštího roku, na úrovni 0,5 %. Komerční banka a Erste Group zakončily páteční seanci na 880,9 Kč (-0,9 % t/t) a 779 Kč (+3,6 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byl Unipetrol (-1,3 % na 178,1 Kč). Unipetrol se dohodl s odbory na zvýšení platu, které by však nemělo mít materiální dopad do hospodaření společnosti. Nicméně jakékoliv zvýšení nákladů bez adekvátní odezvy na straně příjmů je pro společnost nepříznivá informací. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla VIG (+5,6 % na 580 Kč). VIG sice nezaznamenal kurzotvornou informaci, ale vezl se na pozitivním sentimentu evropského trhu. Navíc rostoucí výnosy na dluhopisech jsou pro pojišťovací sektor pozitivní informací.
 
V předvánočním týdnu by měl být na trzích relativní klid. Očekáváme sníženou aktivitu i volatilitu. Sledovat se budou pravidelná makroekonomická data, kde rovněž nebudou výraznější informace na pořadu týdne.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na čtvrteční druhou revizi HDP za 3Q16 (oček. +3,3 po +3,2 % q/q), objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -4,0 po +4,6 % m/m) a páteční index spotřebitelského sentimentu Michigan (oček. beze změny 98 bodů). V Německu se zaměříme na pondělní indexy IFO, které by měly být mírně zlepšené.
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.