Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

03.07.2009 | 18:23 0 Komentářů

Uplynulý týden se nesl ve smyslu velmi nízkých zobchodovaných objemů, čímž se jen připomnělo prázdninové období. Kromě nízkých objemů obchodů se na trhu projevila i obezřetnost z výsledků americké nezaměstnanosti, která je největší za posledních 26 let. Samotný absolutní nárůst nezaměstnanosti za červen byl výrazně vyšší než se očekávalo (467 tis. pracovních míst oproti oček. ztrátě 367 tisíc míst). Tento výsledek přinesl na trhy vybírání zisků, přičemž pražská burza pouze kopírovala zahraniční vývoj. Index PX poklesl mezitýdenně o 2,1 % na hodnotu 876 bodů.
Z domácích zpráv bylo zajímavé sledovat vývoj kolem akcií CME – vlastníka domácí TV Nova. Ve středu v rozhovoru uvedl generální ředitel společnosti Adrian Sarbu, že se společnost navrátí k ziskovosti až v roce 2011. Tato zpráva nás trochu překvapila, protože naše projekce počítala s jistou konsolidací již v roce 2010. Avšak ihned ve čtvrtek večer společnost oznámila, že dospěla k dohodě ohledně ukrajinských aktiv s Igorem Kolomoiským (člen představenstva a 2% akcionář), který investuje 100 mil. USD a 100% podíl v TET TV do Studia 1+1 výměnou za 49% podíl ve Studiu 1+1 (ukrajinská stanice CME). CME má dále prodejní opci (na 1 rok od dokončení transakce) na 51% podíl ve Studiu 1+1 za 300 mil. USD v hotovosti. Tuto zprávu vnímáme pozitivně, protože společnosti umožní větší flexibilitu ve smyslu hotovosti a případně přístupu k řešení ukrajinských aktiv. Akcie především v pátek reagovala na zprávu výrazným růstem a zakončila obchodování na úrovni 385 Kč (+ 9,8 % t/t).
Další zajímavou zprávou týdne bylo vyústění arbitráže mezi PKN Orlen (majoritní vlastník Unipetrolu) a Andrejem Babišem, kterému PKN Orlen musí uhradit 77,3 mil. EUR (2 mld. Kč). Důvodem sporu je nedodržení předkupních smluv na části Unipetrolu po vítězství PKN v privatizaci společnosti. Další arbitráž mezi zmíněnými stranami se váže na 17-20 mld. Kč ušlého zisku z nemožnosti užívání aktiv, které byly předmětem předkupního práva. Na trhu se objevují scénáře potenciálního získání prostředků PKN pro úhradu závazků: prodej aktiv, výplata dividendy (zdroj Unipetrol), vnitropodniková půjčka PKN. Neočekáváme, že by výplata mimořádné dividendy z Unipetrolu letos měla vysokou pravděpodobnost. Unipetrol zakončil obchodování na 108 Kč (-5,7 %).
Nejvíce rostoucím titulem týdne byly akcie CME (+9,8 % na 385 Kč). Hlavním důvodem je výše popsané řešení otázky ukrajinských aktiv. Nejvíce klesajícím titulem týdne byly akcie ECM (-7,6 % na 254 Kč). Za vývojem tohoto titulu nestojí žádné fundamentální zprávy.
Příští týden bude již ve znamení začínající americké výsledkové sezóny. Jako tradičně prvním reportujícím bude společnost Alcoa (těžař hliníku) a to 8. července. Právě výsledková sezóna bude ve středu zájmu investorů. Kromě firemních výsledků americká makroekonomická data přinesou v pondělí (ISM služeb) a v pátek (spotřebitelská důvěra Michigan) předstihové indikátory, které jsou prozatím očekávány v relativně téměř nezměněné výši. Důležitý indikátor bude rovněž pravidelná čtvrteční nezaměstnanost.
Eurozóna bude v příštím týdnu kromě konečné výše HDP za 1Q09 bez významnějších dat. Česká republika zveřejní ve čtvrtek spotřebitelskou inflaci (oček. +1,2 % z 1,3 %) a nezaměstnanost (oček. +8,1 % z 7,9 %). Oba indikátory jsou za červen. Neočekáváme výraznější reakci trhu.
Pro příští týden neočekáváme změnu oproti uplynulému týdnu, co se týče objemu obchodování. Nicméně otazník zůstává nad cenovým vývojem trhu, protože s prvními výsledky za 2Q09 se dostaví na trh očekávané události, které mohou výrazně ovlivnit další vývoj. Nadále však zůstáváme spíše konzervativní a domníváme se, že nervozita před výsledky by mohla vést k vybírání zisků. Jen připomínáme, že český trhu je v pondělí zavřený z důvodu státního svátku.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.