Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

02.12.2016 | 16:57 0 Komentářů
Přelom listopadu a prosince přinesl očekávanou zvýšenou aktivitu přesně poslední listopadový den, kdy došlo k převážení indexů MSCI. Vysoké objemy a v některých případech i vysoká volatilita byly výsledkem dovažování portfoliomanažerů. Stěžejní informací týdne byl pak výsledek zasedání kartelu OPEC. Členové se dohodli na snížení produkce ropy na 32,5 mil. bbl denně. Současně některé nečlenské státy tento krok podpořily a přislíbily rovněž snížení těžby. Ropa zareagovala prudkým růstem a usídlila se nad 50 USD/bbl (WTI i Brent). Především zámořské indexy nadále pokračovaly v atakování nových historických maxim, ale v mezitýdenním hodnocení končí neutrálně. Stejně tak končí i domácí index PX , který mezitýdenně odepsal 0,1 % na 887 bodů.
 
Z domácích informací jsme se zaměřili na technické vypořádání rebalance indexů MSCI, které připadlo na středu 30.11. Právě ve středu dosáhla rekordního zobchodovaného objemu především Moneta, která byla do indexů MSCI zařazena nově. Zobchodovaný objem přesahující 33 mil. kusů byl vyšší než při uvedení na burzu. Titul nakonec zakončil týden na 83,5 Kč (+0,6 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla CME (-4,3 % na 65,1 Kč). Na titulu se neobjevila kurzotvorná informace. Odhadujeme, že se jedná o technickou korekci po růstu z předchozího týdne, kdy byla naopak CME skokanem týdne. Ani v předchozím případě se na titulu nic fundamentálního neodehrálo. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Komerční banka (+3,3 % na 873,1 Kč). Ani na Komerční bance se neobjevila kurzotvorná informace. Nicméně zde odezněl možný negativní dopad snížení váhy v rámci indexů MSCI z důvodu začlenění Monety.
 
Příští týden začne ihned v pondělí vyhodnocováním víkendového referenda v Itálii. Jen připomínáme, že Italové budou v referendu schvalovat současnou vládní politiku. Toto referendum je důležité, protože může být spjato až s předčasnými volbami. Riziko předčasných voleb je trhy vnímáno negativně vzhledem k růstu obliby protestních stran.
 
V návaznosti na italské referendum se bude sledovat čtvrteční zasedání ECB. Odhadujeme, že pokud Italové vyjádří své „NE“, pak ECB jasně naznačí prodloužení stávajícího programu QE. Pokud tomu tak nebude, pak bude ECB neutrální jako posledně a nechá si výhled ohledně QE až na příští rok. Celkově jsme tedy pro příští týden více obezřetní s tím, že případné italské „NE“ může zvýšit volatilitu především na bankovních titulech. I tak se však domníváme, že by taková volatilita byla spíše krátkodobá.
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na čtvrteční data ze zahraničního obchodu. Exporty by měly snížit meziměsíční propad na -5 % po -7,3 % m/m. Naopak importy by měly mírně propad prohloubit na -1,8 po -1,4 % m/m. V USA se zaměříme na pondělní ISM služeb (oček. 55,3 po 54,8 bodech), úterní podnikové objednávky (+2,5 po +0,3 % m/m) a páteční spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 94,2 po 93,8 bodech). V Německu se zaměříme na úterní podnikové objednávky (oček. +0,6 po -0,6 % m/m) a středeční průmyslovou produkci (oček. +0,8 po -1,8 % m/m).
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.