Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

25.11.2016 | 16:40 0 Komentářů
Relativní klid uplynulého týdne přinesl jen velmi málo nových událostí, které by hýbaly finančním světem. Trh postupně zpracovával vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Především americké indexy z toho nadále významně profitovaly a dosáhly na nová historická maxima. Domácí index PX se bohužel zmiňovaného růstu nadále drží stranou s poklesem o 0,4 % t/t na 888 bodů.
 
Z domácích informací jsme se zaměřili na závěr výsledkové sezóny. V úterý zveřejnila čísla VIG. Čistý zisk dosáhl 67 mil. EUR, což bylo v souladu s odhady. Trh ocenil pozitivně, že společnost nezveřejnila žádné mimořádné položky a že se situace dále nehorší. Titul zakončil páteční seanci na 525,9 Kč (-1,7 % t/t).
 
Pegas Nonwovens ve čtvrtek svými čísly za 3Q16 trh překvapil pozitivně. Provozní zisk EBITDA dosáhl 11,3 mil. EUR (+38 % r/r) vs. oček. 10,7 mil. EUR. Společnost potvrdila své dosavadní cíle. Dále uvedla, že má již předprodánu téměř všechnu produkci do dalšího roku. Akcie zakončila týden na 780 Kč (+1,2 % t/t).
 
Z technických informací O2 CR oznámilo, že odkup vlastních akcií již přesáhl 1% podílu na hlasovacích právech. Jen připomínáme, že společnost hodlá odkoupit v letošním roce až 2 % vlastního kapitálu a v průběhu pěti let až 10 % vlastního kapitálu. Titul zakončil týden na 235 Kč (-1,3 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG (-1,7 % na 525,9 Kč). VIG i přes neutrální výsledky lehce ubrala na pozitivním vývoji posledních dní. Důvod vidíme spíše v technické konsolidaci předešlého růstu, který byl podpořen vývojem na dluhopisovém trhu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne bylo CME (+5,8 % na 68 Kč). Na titulu se neobjevila kurzotvorná informace. Důvodem pro růst v korunovém vyjádření je posilování amerického dolaru vůči koruně. Současně tomu zřejmě pomáhá i pozitivní nálada na zámořských trzích.
 
Příští týden bude dle našeho názoru rušno do středy, kdy končí listopad a dojde k rebalancování některých indexů (např. MSCI). Očekáváme úpravy portfolií před koncem roku. Ve zbytku týdne se bude dle nás čekat na víkendové italské referendum o postavení Senátu v tamním legislativním procesu. Toto referendum je důležité, protože může být spjato až s předčasnými volbami. Riziko předčasných voleb je trhy vnímáno negativně vzhledem k růstu obliby protestních stran. Pro příští týden tedy očekáváme vyšší volatilitu s vyšším objemem soustředěným do polovičky týdne a pak vyčkávání na víkend.
 
Z domácích informací se zaměříme na středu a to na techniku spojenou s rebalancí indexů MSCI. Nově zařazená Moneta by měla zaznamenat vysoké objemy a potenciální volatilitu. Ponechání O2 CR by mělo znamenat lehký prodejní tlak, který by však mohl být eliminován zvýšením podílu ČR v širších indexech. Tento efekt by mohl částečně mírnit i očekávaný tlak na KB a ČEZu, kde dojde ke snížení vah kvůli vstupu Monety.
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na čtvrteční PMI průmyslu a to jak oficiální (oček. 51 po 51,2 bodech), tak Caixin (oček. 50,8 po 51,2 bodu). V USA se zaměříme na úterní druhý odhad HDP za 3Q16 (oček. +3,0 po +2,9 % q/q) a index spotřebitelské důvěry (oček. 101 po 98,6 bodech), středeční index nákupních manažerů Chicago (oček. 52 po 50,6 bodech), čtvrteční ISM průmyslu (oček. 52,1 po 51,9 bodech) a páteční data z trhu práce (oček. +175 po 161 tis. nových prac. míst).
 
 
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.