Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

11.11.2016 | 16:39 0 Komentářů
Poslední týden patřil především americkým volbám a vítězství méně favorizovaného prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Úvodní výrazná nervozita (až -8 % na futures na Dow Jones) vyprchala a trhy se rychle vzpamatovaly z úvodních již umírněných ztrát. Nakonec americké indexy povolební den zakončily ve výrazných ziscích. Například Dow Jones se nakonec vyšplhal na nový historický rekord. Domácí index PX tak výrazně na vítězství Donalda Trumpa nereagoval a připsal si 0,8 % t/t na 901 bodů.
 
Z domácích informací jsme se zaměřili na výsledkovou sezónu. V pondělí zveřejnila svoje čísla za 3Q16 Kofola. Čísla překvapila pozitivně naší projekci na úrovni EBITDA s 337 (-11,4 % r/r) vs. oček. 296 mil. Kč. Společnost rovněž potvrdila svůj celoroční cíl. Ten vnímáme jako ambiciózní. Titul zakončil týden na 380 Kč (-0,5 % t/t).
 
V úterý zveřejnil čísla ČEZ. Ty byly celkově neutrální. EBITDA dosáhla 10,7 (-16,7 % r/r) vs. oček. 11,0 mld. Kč. Důvodem meziročního poklesu je nižší cena prodané elektřiny. Vedle čísel společnost dle očekávání snížila výhled na celoroční čísla. EBITDA by měla dosáhnout 56 mld. Kč vs. předešlý odhad 58 mld. Kč (původní cíl ze začátku roku byl 60 mld. Kč). Akcie zakončila páteční seanci na 427 Kč (-7,4 % t/t). 
 
Ve čtvrtek zveřejnila čísla Moneta. Ta s čistým ziskem 909 mil. Kč (-20 % r/r) byla v souladu s odhadem trhu 907 mil. Kč, ale pod naší projekcí 975 mil. Kč. Důvodem propadu je politika společnosti snížení marží pro udržení tržního podílu, která byla zveřejněna již při květnovém IPO. Vedle čísel management zveřejnil dividendovou politiku vyplácení 100-110 % čistého zisku, což je více, než bylo dříve indikováno (70-100 %). Titul by tak mohl poskytovat 9,4-10,4% hrubý div. výnos jen z běžné dividendy. Moneta zakončila týden na 84,8 Kč (+1,2 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byl ČEZ (-7,4 % na 427 Kč). ČEZ zveřejnil lehce slabší čísla za 3Q16 a snížil výhled hospodaření na celý rok. Snížení výhledu bylo sice trhem očekáváno, ale jednoznačně se nejedná o příznivou informaci. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl VIG (+10,2 % na 529,1 Kč). Na titulu se neobjevila kurzotvorná informace, ale na trhu začaly růst výnosy státních dluhopisů. Růst výnosů na dluhopisech je příznivou informací pro pojišťovací sektor, protože příjmy z finančních operací jsou hlavním zdrojem tvorby čistého zisku.
 
Příští týden bude pro domácí trh zkrácený z důvodu státního svátku (čtvrtek). Investoři se v povolebním týdnu zaměří na vyhodnocení možného vlivu politiky Donalda Trumpa na jednotlivá odvětví a na makroekonomická data. V podstatě se vše vrátí k běžnému průběhu. Dalším výraznějším milníkem bude až Fed (14.12.). Pro příští týden máme neutrální výhled.
 
Z domácích informací se zaměříme hned na pondělí, kdy dojde k oznámení změn v rámci indexů MSCI (zhruba 23:00 SEČ). Pro domácí trh se to bude týkat především O2 CR, které může být nahrazeno novým titulem na BCPP a to Monetou. Nadále vnímáme možnost vyřazení O2 CR jako výrazný rizikový faktor. V tomto scénáři však výraznější pokles ceny může dát zajímavou příležitost pro dividendové hráče. Jen připomínáme, že titul nově může poskytovat až 20 Kč hrubou dividendu (včetně emisního ážia), což představuje na současných cenách 8,8% hrubý div. výnos.
 
Naopak rebalance MSCI by měla být silně pozitivní pro Monetu, která by měla být zařazena s vysokou pravděpodobností. Při vstupu Monety však dojde k snížení vah u ČEZu a KB. Při zachování O2 CR v indexu se sníží i jeho váha. Efektivní bude změna k 1.12.2016.
 
Ve středu bude reportovat některá provozní data Philip Morris ČR. Zde očekáváme pokračující růst ve všech segmentech. Zaměříme se především na jakoukoliv zmínku o možném efektu nové regulace (zvětšené odstrašující obrázky) na spotřebu.
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na již víkendová data z průmyslové produkce (oček. +6,2 po +6,1 % r/r). V USA se zaměříme na úterní maloobchodní tržby (oček. beze změny +0,6 % m/m) a středeční průmyslovou produkci (oček. +0,2 po +0,1 % m/m). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, kde se čeká další zlepšení a na předběžný odhad HDP za 3Q16 (oček. +0,3 po +0,4 % q/q).
 
 
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.