Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

26.08.2016 | 16:50 0 Komentářů
Veškeré dění na finančních trzích se soustředilo na páteční vystoupení šéfky Fedu Yellenové na výročním zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Trh začal výrazněji spekulovat, že by v tomto projevu mohlo zaznít výraznější vodítko k potenciálnímu zvyšování sazeb v blízké budoucnosti. Je pravda, že Yellenová ve svém projevu ujišťovala o pevnějším vývoji americké ekonomiky a rovněž uvedla, že prostředí pro zvyšování sazeb se dále zlepšuje. Ale takovýto komentář trh neočekával, respektive očekával razantnější rétoriku. Po projevu se uvolnil předešlý tlak a akcie se vrátily k růstu ze začátku dne. Jak již naznačeno v průběhu týdne docházelo k mírnému tlaku na akciových trzích právě kvůli očekávanému projevu Yellenové. Avšak domácí index PX šel proti a vykázal 0,7% t/t růst na 853 bodů.
 
Z domácích informací jsme sledovali končící výsledkovou sezónu. VIG oznámilo podrobné výsledky za 2Q16, které naplnily dřívější projekce. Čistý zisk dosáhl 85 (-20 % r/r) vs. oček. 75 mil. EUR. Mírně pozitivně jsme vnímali vývoj na předepsaném pojistném. Titul zakončil týden na 454,9 Kč (-0,2 % t/t).
 
Ve čtvrtek zveřejnila výsledky Fortuna. Ta s provozním ziskem EBITDA 9,7 mil. EUR (+8 % r/r) za 1H16 zaostala za tržním odhadem 10,4 mil. EUR. Naše projekce však byla 9,8 mil. EUR. Vzhledem k tomu, že společnost potvrdila, že nebude vyplácet dividendu po další dva roky, tak výsledky neměly až takový význam. Akcie zakončila páteční seanci na 89,9 Kč (-3,2 % t/t).
 
Rovněž ve čtvrtek zveřejnil výsledky Pegas. Ten za 2Q s EBITDA na úrovni 11,2 (+25,4 % r/r) vs. oček. 11,0 mil. EUR splnil očekávání. Společnost rovněž potvrdila svůj výhled na rok 2016. Titul zakončil pátek na 790 Kč (-0,8 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla Fortuna (-3,2 % na 89,9 Kč). Společnost vydala výsledky, které zaostaly za očekáváním trhu. Navíc potvrdila dle očekávání, že nehodlá vyplácet dividendu přinejmenším v příštích dvou letech. Investoři reagovali korekcí předchozího růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Erste Group (+4,6 % na 688 Kč). Erste profitovala ze zvýšeného výhledu ratingu na Rakousko ze strany Moody´s. Současně rostla v souladu s celým evropským bankovním sektorem (+5 % t/t).
 
V příštím týdnu se investoři zaměří především na páteční data z amerického trhu práce. Ta by měla dále zvýšit spekulace ohledně budoucí monetární politiky Fedu. Yellenová uplynulý pátek sice předvedla relativně jestřábí komentář v Jackson Hole, ale dle trhu byla rétorika slabá, což může podpořit akcie i v příštím týdnu.
 
V rámci domácích informací jedna technická a to, že Stock Spirits se bude od 1.9. obchodovat bez nároku na mezitímní dividendu 0,6 Kč/akcii (1,1% hrubý div. výnos).
 
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na čtvrteční PMI průmyslu a to jak oficiální (oček. beze změny 49,9 bodů), tak Caixin (oček. 50,1 po 50,6 bodech). V USA se zaměříme na úterní index spotřebitelské důvěry (oček. 97 po 97,3 bodech), středeční zaměstnanost dle ADP (oček. 175 po 179 tis.), čtvrteční ISM průmyslu (oček. 52 po 52,6 bodech), páteční měsíční data z trhu práce (oček. +185 po +255 tis.) a podnikové objednávky (oček. +2,0 po -1,5 % m/m).
 
 
 
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.