Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

22.07.2016 | 16:52 0 Komentářů
I v uplynulém týdnu byla výsledková sezóna v plném proudu a zasedání ECB dle očekávání nic nového pro trhy nepřineslo. Víkendový pokus o vládní převrat v Turecku trhy nějak výrazněji nepoznamenal. Samozřejmě kromě Turecka samotného, kde tamní index ztratil za týden 13 %. Prozatímní vyznění výsledkové sezóny má spíše mírně příznivý tón. Velmi defenzivní očekávání trhu je překonáváno. Čtvrteční zasedání ECB nepřineslo pro trhy žádný impulz. Komentář Draghiho byl sice úzce sledován, ale žádné významné informace především směrem k italskému bankovnímu sektoru nezazněly. I když zahraniční indexy západní Evropy a USA spíše stagnovaly, tak burzy v regionu CEE byly zahrnuty nákupními objednávkami. V rámci pozitivní nálady na CEE region se předvedla i domácí burza, kde index PX přidal za týden 3,2 % na 891 bodů.
 
Z domácích informací jsme sledovali zahájení výsledkové sezóny. Unipetrol ve čtvrtek zveřejnil čísla za 2Q16, která byla výrazně pozitivně ovlivněna první platbou od pojišťoven (loňský výbuch v Záluží) ve výši 3,9 mld. Kč. S touto položkou společnost vykázala jeden z nejlepších kvartálů s EBITDA na úrovni 4,3 mld. Kč (-6,7 % r/r) a vs. odhad trhu 4,6 mld. Kč. Management současně uvedl, že by rád do budoucna představil stabilní dividendovou politiku. Unipetrol zakončil páteční seanci na 173,1 Kč (+0,1 % t/t).
 
Philip Morris Int. (PMI či mateřská společnost PMČR) zveřejnil výsledky za 2Q16, kde se rovněž lehce zmínil o vývoji v ČR. PMI uvedlo, že se její tržní podíl v ČR zvýšil. Bohužel nebyly uvedeny žádné bližší specifikace. Jen připomínáme, že v 1Q16 došlo dle maloobchodního průzkumu agentury Nielsen Co. k poklesu tržního podílu PMČR. Pokud by se zvýšení tržního podílu potvrdilo i dle lokálních výsledků, tak bychom to vnímali pozitivně. Nicméně občas se průzkumy zveřejněné PMI a lokální PMČR liší. Titul zakončil týden na 13100 Kč (+0,2 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla CME (-8,2 % na 54,6 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. Nicméně očekávání na výsledky, které budou zveřejněny příští týden, jsou relativně nízká, co se týče čistého zisku. Důvodem je zaúčtování jednorázové finanční ztráty kvůli svolání vlastních dluhopisů. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla O2 CR (+10,9 % na 239,7 Kč). Ani O2 CR nezaznamenalo kurzotvornou informaci. Nicméně zde odhadujeme, že se technicky zmírňuje předešlý negativní trend. Současně budou příští týden zveřejněny výsledky a poté bude moci opětovně začít odkup vlastních akcií. Jen připomínáme, že společnost pozastavuje odkup vlastních akcií zhruba měsíc před zveřejněním výsledků.
 
Příští týden se investoři zaměří na výsledkovou sezónu, zasedání Fedu a zveřejnění zátěžových testů evropského bankovního sektoru asociací EBA. Středeční zasedání Fedu by nemělo přinést významnější informace. Změna sazeb není trhem očekávána. Navíc nebude ani tisková konference. Zveřejnění evropských zátěžových testů v bankovním sektoru může poukázat na některé zajímavé události. Například potvrdit potřebu dalšího kapitálu pro některé italské banky. Nadále zůstáváme mírně pozitivně naladěni.
 
Z domácích informací se nadále zaměříme na výsledkovou sezónu. V úterý zveřejní svá čísla CME. Očekáváme pokračování příznivého trendu na provozní úrovni, kde by měla EBITDA vykázat 11,9% r/r růst na 52,3 mil. USD. Nicméně výrazně negativní výsledek finanční úrovně by měl otočit čistý zisk do téměř 140 mil. USD ztráty. Ztráta na finanční úrovni byla vytvořena svoláním vlastních dluhopisů nad nominální hodnotou. Neočekáváme změnu výhledu. Celkově může být vysoká čistá ztráta vnímána trhem mírně nepříznivě.
 
Ve čtvrtek zveřejní výsledky O2 CR. Zde očekáváme 3,1% pokles EBITDA na 2,4 mld. Kč kvůli pokračujícímu tlaku na mobilních i fixních linkách v ČR. Celkově očekáváme, že samotné výsledky vyzní pro trh neutrálně.  
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na úterní spotřebitelskou důvěru (oček. 95,5 z 98 bodů), středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -1,3 z -2,3 % m/m) a zasedání Fedu a páteční HDP za 2Q16 (oček. +2,6 z +1,1 %). V Německu se zaměříme na pondělní indexy IFO, které by měly vykázat mírný pokles.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.