Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

19.06.2009 | 18:45 0 Komentářů

Uplynulý týden můžeme hodnotit jako lehké vybírání zisků bez výraznějších informací a rovněž objemů. Index PX zaznamenal mezitýdenní pokles o 2,7 % na hodnotu 932 bodů. Celkově se nálada držela spíše v lehce záporném gardu i přes poměrně povzbudivé informace z americké ekonomiky (průběžná nezaměstnanost a předstihový ukazatel aktivity v průmyslu Philadelphia). Naopak výraznější negativní zprávou bylo snížení výhledu ratingu a samotný rating od S&P na několik amerických bank.

Z pohledu domácích zpráv bylo zajímavé oznámení NWR ohledně uzavření (prodloužení) dlouhodobé rámcové dohody s rakouskou ocelářskou společností Voestalpine (třetí největší odběratel koksovatelného uhlí) na dodávku 1,2 mil. tun uhlí v příštích pěti letech (do roku 2014). Jako obvykle cenové vyjednávání bude probíhat na roční bázi. Zprávu vnímáme pozitivně do té míry, že se prodloužil stávající kontrakt. Avšak vzhledem k technologické návaznosti se prodloužení spíše očekávalo. Mimo jiné společnost opětovně potvrdila svůj výhled produkce pro letošní rok v objemu 10,5 mil. tun. Stále považujeme daný cíl za relativně optimistický za stávajících ekonomických podmínek. Akcie uzavřela týden na hodnotě 93 Kč (-3,9 % t/t).
Nejvíce rostoucím titulem týdne byly akcie Telefonica O2 ČR (+2,2 % na 435 Kč). Domníváme se, že dochází k přelivu zájmu z ostatních středoevropských telekomunikačních společností vzhledem k tomu, že Telefonica O2 ČR je stále obchodována s nárokem na dividendu (do 4. září ve výši 50 Kč/akcii či hrubý div. výnos 11,4 %). Nejvíce klesajícím titulem týdne byly akcie Orco Property Group (-8,8 % na 161 Kč). Zde se stále objevují dodatečné informace ke konání valné hromady (8. července) a zároveň informace jací akcionáři se připojí k podpoře projektu současného managementu.
Příští týden se investoři zaměří na zveřejnění dat z amerického trhu nemovitostí (úterý a středa a to prodeje stávajících a nových domů) a rovněž na zasedání americké centrální banky (FED) – změna úrokových sazeb se neočekává (současný stav 0,00 – 0,25 %). Důležitější bude opětovně komentář FEDu, který se pravděpodobně zaměří na stav ve finančním sektoru a zřejmě se lehce dotkne i ekonomiky. Eurozóna nepřinese žádné významnější data. V ČR dojde k rozhodování o úrokových sazbách (čtvrtek). Očekáváme, že sazby budou nezměněny na 1,50 %, avšak tržní odhady jsou poměrně vyrovnané v tom, jestli budou sazby nezměněny či zda dojde k 25 b.b. poklesu – tedy na 1,25 %. Případná změna sazeb směrem dolů by mohla poukazovat na částečný tlak na oslabení české koruny, ale ani za těchto potenciálních podmínek bychom neočekávali výraznější a vytrvalý tlak.
Z pohledu obchodování na finančních trzích se domníváme, že bude přetrvávat spíše smíšená nálada bez dalších výraznějších dat, které by pomohly určit směr obchodování. Zajímavé může být určité přeskupení fondů v rámci pololetních uzavírání reportovacího období. Nicméně ani z tohoto titulu neočekáváme nějaké výraznější impulzy.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.