Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

12.09.2014 | 16:42 0 Komentářů
Druhý zářiový týden se investoři zaměřili na klid zbraní na Ukrajině a na nové evropské sankce vůči Rusku, které začaly platit v pátek. Kromě zmíněných událostí byl týden spíše klidný a bez výraznějších impulzů. Reakce trhu byla spíše neutrální. Ani další kolo sankcí trh příliš nezviklalo rovněž vzhledem k tomu, že půjde pravděpodobně jen o přechodné opatření. Vše je nadále závislé na dalším vývoji na Ukrajině a především na klidu zbraní. Domácí index PX zakončil týden na 997 bodech, což znamenalo nulový posun t/t.
 
Z domácího trhu jsme se zajímali nadále o NWR. V průběhu týdne se začaly stávající akcie obchodovat bez nároku na práva vyplývající z restrukturalizace rovněž v Londýně. NWR rovněž dle očekávání dostalo souhlas s restrukturalizací od amerického soudu. Jelikož se již na všech trzích začalo obchodovat bez nároku na práva, tak se stávající akcie začaly pohybovat očekávaným směrem. Titul zakončil týden na 0,9 Kč (-58 % t/t)
 
Pražská burza přijala žádost Orco Property Group o ukončení obchodování s jejími akciemi. Ukončení proběhne k 22.9., tj. posledním obchodním dnem bude pátek 19.9. Akcie se budou nadále obchodovat na burzách v Paříži a ve Varšavě. Odchod z burzy je již déle znám, nicméně přiblížení termínu může ještě přinést negativní reakci. Titul zakončil týden na 11,3 Kč (-7,0 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo opět NWR (-58 %; 0,9 Kč). Důvodem pro pokles je fakt, že se akcie již obchoduje bez nároku na navýšení kapitálu v probíhající restrukturalizaci na všech trzích. Jen připomínáme, že navýšení akciového kapitálu probíhá za 0,65 Kč/akcii a je v poměru 1:19. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Komerční banky (+2,6%, 5017 Kč). Titul reaguje pozitivně na dění v sektoru, kde vzpruhou je zesilující měnová expanze ECB. Přes ceny dluhopisů reaguje pozitivně i bankovní sektor a Komerční banka nezůstává v pozadí. Titul dosáhl na nová historická maxima přes 5000 Kč hranici.
 
Příští týden se investoři zaměří na zasedání FEDu (středa), geopolitiku (Ukrajinu), referendum ve Skotsku (čtvrtek) a první kolo TLTRO. FED by měl dále pokračovat ve snižování QE. Stěžejním bodem bude vystoupení šéfky banky paní Yellen. Zde se investoři zaměří na rétoriku v oblasti budoucí měnové politiky. Zřejmé je zopakování ukončení stávajícího QE na příštím zasedání v říjnu. Nicméně jakákoliv zmínka o načasování případné změny úrokových sazeb bude pro trhy stěžejní. Po posledních vystoupeních se trh více přiklání k lehce jestřábímu komentáři, což by vedlo k dalšímu posílení dolaru a pravděpodobně krátkodobě negativnímu vlivu na riziková aktiva.
 
Zvýšenou volatilitu může rovněž přinášet referendum o nezávislosti Skotska. Osamostatnění by bylo negativní informací pro euro a pravděpodobně pro evropský bankovní sektor. Riziko Ukrajiny, respektive porušení současného klidu zbraní by bylo pro trh rovněž negativním impulzem. První kolo TLTRO (měnové uvolnění ECB) může přinést zajímavé informace o objemech, což může vést k impulzu na bankovní sektor. Celkově vidíme pro příští týden relativně větší množství rizikových faktorů, což nás vede k názoru neutrálního pohledu na vývoj trhu.
 
Z domácích zpráv jen připomeneme páteční poslední obchodní den pro Orco na domácí BCPP. I po tomto datu se bude titul obchodovat v Paříži a ve Varšavě.
 
Z makroekonomického výhledu na příští týden se zaměříme v Číně na již víkendová data o průmyslové produkci (oček. +8,8 po +9,0 % m/m). V USA pak na pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,3 po +0,4 % m/m), středeční FED, čtvrteční data z trhu nemovitostí a pravidelná týdenní data z trhu práce. V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, kde by mělo dojít k opětovnému poklesu jak stávající situace, tak očekávání.
 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.