Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

20.06.2014 | 17:04 0 Komentářů
Uplynulý týden se nesl v očekávání na rozhodování americké centrální banky FEDu a na následnou tiskovou konferenci šéfky této instituce paní Yellen. Investoři vyhodnotili pro akciové trhy kladně ponechání současného trendu měnové politiky, tedy snížení QE o 10 mld. USD a absenci konkrétnějšího časového výhledu na změnu úrokových sazeb. Zmíněný komentář byl dostatečný pro to, aby se některé americké akciové indexy dostaly na opětovná maxima. Domácí index PX zakončil týden na 1033 bodech, což znamenalo nulový týdenní růst.
 
Z domácích zpráv jsme se zaměřili na komentář pana Čejky z Komerční banky, který uvedl, že kvůli pokračujícímu poklesu úrokových sazeb a nízkému výnosu státních dluhopisů je riziko snížení celoročního výhledu hospodaření. Aktualizaci celoročního výhledu banka zřejmě oznámí 1. srpna v rámci prezentace výsledků za 2Q. Čejka dále řekl, že přizpůsobení kapitálové struktury novým pravidlům Basel 3 může vést k vyšší výplatě dividendy. Pokud by se tak stalo, banka by raději zvýšila dividendový výplatní poměr, než vyplatila jakoukoliv mimořádnou dividendu. Titul zakončil týden na úrovni 4750 Kč (+0,4 % t/t).
 
Zajímavá byla i zpráva z ČEZu, který hodlá v tomto roce snížit provozní náklady o 2,2 mld. Kč. Tato částka je 1,3 % celkových provozních nákladů, které očekáváme v tomto roce a odpovídá to 4,1 Kč na akcii ČEZu. Již minulý týden oznámil generální ředitel ČEZu Daniel Beneš plán na úsporu 16 % nákladů v následujících dvou letech. Zefektivnění provozu je vždy příznivou informací pro akcionáře. Titul zakončil páteční seanci na 612 Kč (+1,5 % t/t).
 
V průběhu týdne vydal rozhodnutí Maďarský nejvyšší soud ohledně úvěrů v cizích měnách, podle kterého jakékoliv zvyšování úrokových sazeb bylo oprávněné jen v případě, že změny byly pro klienty transparentní a opodstatněné. Jako neoprávněné pak soud označil používání rozpětí, kdy pro přepočet splátek a jistiny byl bankami používán rozdílný kurz forintu. Celkově rozhodnutí otevírá prostor vládě pro přijetí zákonů, které donutí banky nést většinu nákladů plynoucích z pohybů kurzů u úvěrů v zahraničních měnách. Erste má v Maďarsku úvěry v zahraničních měnách v objemu 3,5 mld. EUR. Potenciální ztráty se pak, podle našeho názoru, mohou pohybovat v desítkách milionů EUR, nicméně bude záležet na konkrétní podobě zákonů, které vláda nakonec přijme. Erste zakončila týden na 682 Kč (-4,5 % t/t).
 
Z technických faktorů se Fortuna od úterý obchodovala poprvé bez nároku na hrubou dividendu 0,22 EUR/akcii. Titul zakončil týden na 123,9 Kč (-4,0 % t/t). Akcionáři Pegas Nonwovens odhlasovali hrubou dividendu ze zisku 2013 ve výši 1,1 EUR/akcii (hrubý div. výnos 5 %). Rozhodný den je 17.10.2014. Akcie uzavřela týden na 598 Kč (-1,0 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla Erste Group (-4,5 %; 682 Kč). Na titulu neproběhly výraznější kurzotvorné informace, kromě výše popsané informaci ohledně rozhodnutí nejvyššího maďarského soudu. Pro akcii byl rozhodující pátek, kde přišel tlak na celý evropský bankovní sektor. Z našeho pohledu se jedná o technickou korekci po růstu způsobeném rozhodnutím ECB ze začátku měsíce. Naopak největší růst zaznamenaly akcie VIG (+3,4 %, 1081 Kč). VIG naopak korigovalo propad z minulého týdne, který byl způsoben obchodováním bez nároku na dividendu.   
 
Poslední plný týden prvního pololetí nejsou na programu žádné výraznější tržní impulzy. Investoři budou sledovat tradiční makroekonomické ukazatele a geopolitiku (Irák a Ukrajina). Na příští týden jsme celkově neutrální vzhledem k tomu, že končící pololetí sebou může přinášet rebalancování investorských portfolií, které může mít za následek zvýšenou volatilitu trhu.
 
Z domácích zpráv se zaměříme na páteční valnou hromadu CEZu (27.6.2014), která by měla mimo jiné přinést konečné rozuzlení nad výší dividendy za loňský rok. Očekáváme, že když v pondělí (23.6.) nebude znám případný dodatečný návrh bodu k projednání na valnou hromadu, který by naznačoval jinou výši dividendy, pak se bude brát jako velmi pravděpodobné, že bude schválen dosavadní návrh 40 Kč/akcii (6,5% hrubý div. výnos).
 
Z makroekonomického výhledu na příští týden se zaměříme v Číně na pondělní data z HSBC PMI průmyslu (oček. 49,7 vs. 49,4 bodu). V USA se zaměříme na úterní spotřebitelskou důvěru (oček. 83,5 po 83, bodech), středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -0,3 po +0,6 % m/m), třetí revize amerického 1Q14 HDP (oček. -1,7 po -1,0 %) a páteční spotřebitelskou důvěru univerzity Michigan (oček. 82 po 81,2 bodech). V Německu pak na úterní indexy IFO, kde se čeká opětovně lehký růst současné aktivity spolu s mírným poklesem v očekávání. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.