Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Pravidelný týdenní komentář k trhu 

10.01.2014 | 16:53 0 Komentářů

První celý letošní týden se nesl ve znamení ECB a amerických makroekonomických dat. Čtvrteční zasedání ECB nepřineslo dle očekávání pro trhy žádné překvapení. Žádné mimořádné kroky nebyly učiněny a prezident Draghi uvedl, že vnímá stále rizika v ekonomice, a je tudíž připraven v případě potřeby zakročit. Americká makrodata překvapila spíše nepříznivě především s pátečními čísly zaměstnanosti, které překvapivě vykázaly +74 tis. nových pracovních míst při očekávání +197 tis. míst. Míra nezaměstnanosti ale klesá na 6,7 % z očekávané stagnace na 7,0 % díky snížení míry participace (klesá počet lidí, kteří jsou zahrnuti do statistik). Začátek výsledkové sezóny prostřednictvím společnosti Alcoa byl spíše nepovedený.

 

Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem NWR, kde společnost podepsala s českým státem memorandum o porozumění ve věci dolu Paskov. Výsledkem budoucích jednání by mělo být nalezení řešení budoucnosti dolu Paskov s limitovaným sociálním dopadem a samozřejmě výhodností pro obě strany. Jednání by měla být ukončena 31.3.2014. Jen zopakujeme, že pro NWR by bylo nepříznivé, kdyby výsledná varianta byla nákladnější než samotné již dříve plánované zavření dolu na konci letošního roku. Titul zakončil týden na 24,5 Kč (-0,8 % t/t).

Dále jsme sledovali zprávy kolem CME. Zde dle ATO došlo ke zvýšení sledovanosti kanálů CME v ČR. Tento výsledek hodnotíme pozitivně. Ke konci týdne se dále objevila zpráva o snížení podílu fondů APAX Europe na kapitálu CME, který (podíl) poklesl pod 5 %. Titul ukončil páteční seanci na 64,5 Kč (-14,6 % t/t).

U Telefonicy CR jsme sledovali výsledek slovenské aukce nových frekvencí. Ta stejně jako v ČR nepřinesla větší překvapení. Tři stávající mobilní operátoři vydražili frekvence v pásmu 800 MHz, tedy včetně Telefonica Slovakia. Celkově Slovensko vydražilo nové frekvence za 163,9 mil. EUR, tedy o 11 % nad vyvolávací cenou. Mírně příznivá zpráva je aktuálně pro minoritní akcionáře TEF CR nepodstatná vzhledem k očekávanému povinnému odkupu minoritních akcionářů ze strany PPF. Titul zakončil týden na 294 Kč (0,0 % t/t).

Orco Property Group v pondělí pořádalo valnou hromadu, jež rozhodla o změnách v představenstvu společnosti. Počet členů představenstva klesne z devíti na pět, z nichž dva budou zástupci firem R. Vítka (Vítek sám a J. Dedera), dva nezávislí členové (E. Hughes a G. Wallier) a pátým členem bude šéf firmy J.F. Ott. Zástupci akcionářů Alchemy a Kingstown v představenstvu nebudou. Titul zakončil týden na 50,9 Kč (+8,1 % t/t).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla CME (-14,6 %, 64,5 Kč). Na titulu se objevila spíše pozitivní zpráva ohledně sledovanosti v ČR. Protivahou mohlo být oznámení o snížení podílu na kapitálu fondů APAX. Technicky rovněž nelze vyloučit korekci předchozího růstu ke konci roku. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group (+10,4 %, 772 Kč). Na titulu se objevily některá pozitivní doporučení zahraničních investičních bank. Technicky může docházet k přelivu prostředků z tureckých indexů, které jsou nadváženy právě bankovními tituly. Jen připomeneme, že tzv. rozvíjející se trhy (včetně Turecka s aktuálním politickým rizikem) jsou aktuálně v nelibosti zahraničních investičních bank díky obavě o zvyšující se náklady kapitálu.

Příští týden bude patřit výsledkové sezóně, která by se měla rozjet naplno především u bank a technologií. Z výběru zmíníme například zveřejnění výsledků v úterý od JP Morgn a Well Fargo, ve středu Bank of America, ve čtvrtek Goldman Sachs, Citigroup, Intel a v pátek Morgan Stanley.

Z makroekonomiky budeme sledovat v USA úterní maloobchodní tržby (oček. +0,1 po +0,7 % m/m), páteční průmyslovou produkci (oček. +0,3 po +1,1 % m/m) a spotřebitelskou důvěru univerzity Michigan (oček. 83,5 po 82,5 bodu).

Celkově očekáváme, že se investoři zaměří na rozšifrování pátečních údajů o zaměstnanosti a na jejich potenciální dopad na měnovou politiku FEDu. Výsledková sezóna by mohla působit mírnou volatilitu, ale celkově očekáváme boční trend s vlivem jednotlivých výsledků a potenciálně další spekulací nad výsledky makroekonomických dat, která mohou dotvořit obrázek investorů pro očekávané rozhodování FEDu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.