Středa 05. května. Svátek má Klaudie.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

03.01.2014 | 16:50 0 Komentářů

Závěr starého a i počátek nového roku byl charakterizován objemově slabšími obchodními seancemi bez výraznějších cenových impulzů. Samozřejmě pro většinu trhů se jednalo o týden zkrácený o svátek Nového roku. Přelom roku se obešel i bez výraznějších makroekonomických dat. Domácí index PX uzavřel na 993 bodech, což představovalo 0,7% t/t růst.

 

Z domácích zpráv jsme sledovali prohlášení generálního ředitele ČEZ pana Beneše, který uvedl, že k podpisu s vítězem na dostavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Temelín by mohlo dojít v 2Q15. To je ve shodě s předchozími prohlášeními, kdy se původní termín podpisu, konec roku 2013, posune o 12-18 měsíců. Titul zakončil týden na 521 Kč (+1,1 % t/t).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byl Unipetrol (-1,0 %, 168 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Rovněž relativní změna je nepatrná a odpovídá tržní volatilitě na trhu v rámci daného titulu. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Orco (+7,7 %, 47,1 Kč). Na Orcu se neobjevila žádná firemní informace. Předpokládáme, že dochází k mírné korekci předchozích propadů z konce roku způsobených horšími čísly a spory mezi akcionáři.

Druhý lednový týden bude naopak již „plnohodnotný“, co se potenciálně kurzotvorných informací týká vzhledem k zasedání ECB (čtvrtek), které může přinést impulz především do obchodování s eurem. Domníváme se, že si ECB ponechá svůj relativně defenzivní postoj a neoznámí žádné další monetární kroky. Avšak určitě přinese rétoriku, která naznačí možné využití případných expanzivních kroků v případě nutnosti. Tento výsledek dle našeho nepřinese impulz do akcií, ale může dále posílit euro vůči dolaru.

V USA začne výsledková sezóna za 4Q13. Tradiční Alcoa oznámí výsledky ve čtvrtek. Obecně neočekáváme od výsledkové sezóny výraznější negativní dopad na trhy vzhledem k tomu, že trh byl překvapen relativně velkým množstvím negativního varováním před výsledky již ve 3Q13. Očekáváme relativně nízká očekávání, která mohou být překonána.

Z domácích zpráv v pondělí 6.1. bude Orco pořádat řádnou valnou hromadu, která byla již jednou odložena. Na ní by se mělo projednávat zúžení a obsazení představenstva společnosti. Proti jsou někteří akcionáři, což byl na konci minulého roku impulz pro prodejní tlak na akcii.

Z makroekonomiky budeme sledovat středeční data z Číny a to z exportu (oček. +5,2 z+12,7 %) a importu (oček. +5,0 z +5,3 %). Z USA budeme sledovat pondělní ISM služeb (oček. 54,5 z 53,9 bodu) a podnikové objednávky (oček. +1,7 po -0,9 % m/m), středeční zápis z posledního FED zasedání a konečně páteční číslo týdne a to měsíční zaměstnanost (oček. 195 po 203 tis. nových prac. míst). Relativní míra nezaměstnanosti by měla zůstat beze změny na 7,0 %. V Německu budou ve středu zveřejněny podnikové objednávky (+1,5 po -2,1 % m/m) a čtvrteční průmyslovou produkci (+1,5 po -1,2 % m/m). Za domácí ekonomiku budeme sledovat čtvrteční průmyslovou produkci (oček. beze změny +3,5 %) a páteční maloobchodní tržby (oček. +1,3 po -0,6 %).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.