Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

13.12.2013 | 16:41 0 Komentářů

Uplynulý týden byl dle očekávání bez výrazných impulzů, a tak pokračovaly spekulace nad monetární politikou FEDu po každém zveřejněném makroekonomickém údaji. Asi nejrelevantnější informací bylo nalezení shody vyjednávacích týmů nad americkým rozpočtem na další dva roky. Tento kompromis byl schválen dolní komorou a příští týden bude předložen v Senátu. Domácí index PX uzavřel na 956 bodech, což představovalo 2,0% t/t pokles.

 

Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem ČEZ, které se rozvířilo po informacích o vyšetřování v centrále společnosti kvůli solárním elektrárnám. Nicméně protentokrát šlo o vyšetřování v potenciální prospěch firmy, což prvotní šok mírně uklidnilo. Dále v týdnu poslanci Evropského parlamentu dle očekávání odhlasovali podporu trhu s emisními povolenkami. Ta spočívá v odsunutí nabídky 900 mil. ks. povolenek. Legislativu musí ještě schválit jednotlivé země a doladit se musí i podrobná technika. Titul zakončil týden na 514 Kč (-2,1 % t/t).

Dále jsme úzce sledovali dění kolem stanovování koaliční dohody. Důvodem byly hlavně daně, kde se na začátku týdne do hry opětovně vrátila otázka tzv. sektorových daní či především tzv. bankovní daně. Nicméně konečné vyznění je negativní vůči uvalování nových daní a sektorové daně aktuálně nejsou na programu pro nejbližší dva roky. Především Komerční banka tak zažila relativně volatilní obchodování. Nakonec ukončila týden na 4205 Kč (-3,1 % t/t).

V pátek se v tisku objevila informace, že Pivovary Lobkowicz plánují vstup na pražskou burzu. Společnost chce navýšit základní kapitál prostřednictvím emise akcií vybraným investorům (private placement). Akcie by se následně obchodovaly v rámci BCPP na trhu Start, kde se od října tohoto roku obchodují již akcie dalšího výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits. Další informace prozatím nebyly uveřejněny.

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo Orco (-16,3 %, 40,5 Kč). Investoři negativně vnímají současnou situaci, kde se hlavní akcionáři navzájem ostře osočují v médiích. Navíc je zřejmé, že nadcházející valné hromady se budou účastnit akcie k již proběhnutému rozhodnému datu, což eliminuje spekulaci na získávání dodatečných hlasovacích práv z tohoto titulu. Naopak největší růst zaznamenaly opětovně akcie CME (+11,7 %, 59 Kč). Titul nadále koriguje předešlé propady, tedy můžeme hovořit o aktuální technické korekci, protože fundamentální zpráva se na titulu neobjevila.

Nadcházející týden bude patřit opětovně plně americké centrální bance. V úterý a středu probíhá jednání FEDu, které ve středu bude doprovázeno tiskovou konferencí s šéfem p. Bernankem. Stěžejní informací je samozřejmě potenciál snižování současné měnové expanze (QE). Naším základním scénářem je ponechání současné úrovně a tudíž jsme na příští týden spíše pozitivní. Očekáváme, že nervozita a potenciální pochybnosti mohou ještě v počátku týdne přinést zvýšenou volatilitu, která by se však měla proměnit v pozitivní impulz, pokud se naplní náš základní scénář.

Z domácích zpráv budeme sledovat vývoj kolem IPO Pivovaru Lobkowicz. Očekáváme, že příští týden by mohly na trh proniknout bližší informace.

Z makroekonomiky budeme sledovat v Číně pondělní data PMI průmyslu (oček. 50,9 po 50,9 bodech). V USA pak budeme sledovat pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,6 po -0,1 %) a páteční finální data o HDP za 3Q (oček. beze změny +3,6 %). V Německu se zaměříme na pondělní indexy PMI průmyslu (oček. 53 po 52,7 bodech) i služeb (oček. 55,1 po 55,7 bodech), úterní index ZEW (očekává se mírné zlepšení) a středeční IFO (očekává se zlepšení u všech podindexů). Nesmíme vynechat úterní zasedání ČNB, ale zde neočekáváme žádnou akci po zahájené intervenci.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.