Středa 22. září. Svátek má Darina.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

22.11.2013 | 16:56 0 Komentářů

Předposlední listopadový týden byl pod vlivem zápisu z posledního zasedání americké centrální banky (FED) a komentářů některých členů FEDu. Celkově jsme v zápisu neshledali novější poznatky vůči již dříve uveřejněnému. Hlavní poselství centrálních bankéřů vůči budoucí měnové politice zní, že uvažují o snížení současného uvolněného kurzu v případě výrazného zlepšení v ekonomickém vývoji země. Jen připomínáme, že nejvýraznější kandidátka na budoucího šéfa FEDu paní Yellen se již dříve vyjádřila, že současný ekonomický vývoj považuje za slabý a uvažuje nad delším setrvání uvolněné měnové politiky. Domácí index PX uzavřel na 1019 bodech, což představovalo 1,0% t/t růst.

 

Z domácích zpráv jsme sledovali. V úterý ČTÚ oznámené výsledky aukce nových kmitočtů pro mobilní telefonii. V aukci Telefonica CR získala 2 bloky v 800 MHz pásmu, 3 bloky v 1800 MHz pásmu a 4 bloky v pásmu 2600 MHz za celkovou hodnotu 2,8 mld. Kč. Pozitivně jsme hodnotili úspěch v nejlukrativnějším 800 MHz pásmu a i vydraženou cenu. Kromě toho bylo pozitivní zprávou, že nevznikne nový čtvrtý operátor, protože dva potenciální zájemci nevydražili žádné kmitočty. Celkově jsme zprávy hodnotili pozitivně s tím, že u TEF CR bude aktuálně stěžejní informací hodnota povinného odkupu minoritním akcionářům. Titul zakončil týden na 297 Kč ( -0,7 % t/t).

Ve čtvrtek reportoval svá čtvrtletní (3Q13) čísla Pegas Nonwovens. Ten svými čísly trh nepotěšil, když představil EBITDA 8,8 mil. EUR (-22,2 % r/r) vs. oček. J&T Banky 9,2 mil. EUR. Díky dodatečným technologickým nákladům současně společnost provedla snížení odhadu výsledku za celý rok 2013, což trh rovněž hodnotil negativně. Titul páteční seanci uzavřel na 578 Kč (-2,4 % t/t).

V pátek se objevila potenciálně zajímavá informace spojená s CEZ. Důvodem je darovací daň z emisních povolenek, která může být v rozporu s právem EU. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl ve prospěch španělských společností, které si stěžovaly na darovací daně z emisních povolenek. Ve prospěch plátců daně může rozhodnout také český Nejvyšší správní soud, který zřejmě čekal na rozhodnutí toho evropského. Rozhodnutí by mohlo padnout do konce roku. ČEZ zaplatil darovací daň 5,3 mld. Kč (9,9 Kč/akcii). Titul zakončil týden na 561 Kč (+1,9 % t/t).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo NWR (-5,1 %, 26,1 Kč). Na titulu se projevily mírně nižší ceny uhlí na světovém trhu v průběhu týdne. Další nepříznivou informací byla zpráva o pozastavení výroby v Evraz Vítkovice, což může mít zprostředkovaný negativní dopad i do odbytu NWR. Naopak největší růst zaznamenaly akcie CME (+6,5 %, 48,3 Kč). Titul mírně korigoval dřívější ztráty. Výraznější informací byl prodej části akcií dnes již bývalým generálním ředitelem panem Sarbu. Ale tuto informaci lze hodnotit spíše mírně nepříznivě ve vztahu k obchodování s akciemi.

Příští týden bude poměrně chudý na politická, měnově politická a ekonomická témata. Současně se bude ve čtvrtek v USA slavit svátek Dne Díkůvzdání, což znamená uzavření tamních trhů. Vzhledem k těmto skutečnostem jsme na příští týden neutrální a očekáváme obchodování víceméně bez větších impulzů.

Z domácích zpráv se zaměříme na závěr výsledkové sezóny, kde ve čtvrtek bude reportovat svá čísla VIG a Orco. U VIG se zaměříme především na nedávné vyjádření o možnosti zaznamenání nepříznivých vlivů do výsledků vzhledem k negativnímu dopadu především rumunských aktivit. Náš odhad je 30% r/r propad na čistém zisku, ale vnímáme, že odhad tohoto vlivu je velmi obtížný a může nás překvapit na obě strany. Očekávání na Orco nevytváříme, ale očekáváme, že se investoři budou spíše zajímat o plánovanou valnou hromadu na 6.12., než o samotné výsledky.

Z makroekonomiky budeme sledovat za USA úterní spotřebitelskou důvěru (oček. 72,1 po 71,2 bodech m/m), středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (-1,5 po +3,7 % m/m) a středeční index spotřebitelské důvěry univerzity Michigan (oček. 73 po 72 bodech).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.