Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

04.07.2013 | 16:49 0 Komentářů

První prázdninový týden byl z pohledu Evropy ve znamení vyčkávání na čtvrteční ECB, která naznačila, že je stále připravena spustit OMT a bude nadále držet uvolněnou měnovou politiku. Zveřejněné informace jsou relativně pozitivní pro akcie a dluhopisy, ale negativní pro euro. Globálně trhy vyčkávají na páteční číslo z americké zaměstnanosti, které si trhy budou interpretovat v návaznosti na možnost snížení monetárního stimulu ze strany FEDu. Tedy dobrá data (silné číslo) jsou negativní pro stimul, a tudíž pro trhy. Jen připomeneme, že v ČR je v pátek svátek, což znamená promítnutí pátečních makrodat až na pondělní (8.7.) seanci. Ke čtvrtečnímu závěru domácí index PX odepsal 0,6 % t/t na 873 bodů.

 

Z domácího trhu jsme sledovali již dříve naznačené zveřejnění (pondělí večer) a následný úpis (úterý) nových akcií Erste Group. Nabídka privátním investorům byla realizována za cenu 18,75 EUR (již 2.7.). Dále bude probíhat nabídka stávajícím investorům pomocí práv (od 3- 17.7.), na které má právo každý investor Erste Group s držením akcií 2.7., přičemž od 9-11.7. se bude s těmito právy obchodovat. Celkově jsme nabídku vnímali negativně vzhledem k neúčasti současných velkých akcionářů banky, a navázaném odprodeji části podílu největším akcionářem. Titul zakončil čtvrteční obchodování na BCPP na 517,6 Kč (-1,8 % t/t).

Poslanci Evropského parlamentu odhlasovali omezení nabídky emisních povolenek. 900 mil. ks, které budou odsunuty z obchodování do roku 2015, nebude vráceno do trhu následující rok, ale později než se čekalo. Právě změnu v návratu odložených povolenek na trh vnímáme pozitivně. Celkově byl však dopad na cenu elektřiny resp. ČEZ mírný vzhledem k tomu, že tento upravený plán musí projít dalším schvalováním na národních úrovních, kde velkou roli budou hrát německé volby (září). ČEZ uzavřel čtvrteční obchodování na 496 Kč (+3,6 % t/t).

Nadále jsme rovněž sledovali dění kolem NWR, kde polská JSW potvrdila, že dostala od NWR nabídku na koupi dolu Paskov a Debienska. JSW nabídku zváží, ale podle generálního ředitele je jednou z mnoha, kterou společnost obdržela. Dle našeho názoru dané zprávy potvrzují vážnost situace pro NWR, ale zároveň snahu managementu konat za současného stavu. Titul uzavřel týden na 21,9 Kč (21,7 % t/t).

Z technických informací jen upozorníme na technické ukončení obchodování titulu AAA Auto na BCPP k 3.7.2013.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo NWR (+21,7%, 21,9 Kč). Předpokládáme, že se titul bude za současné konstelace obchodovat spíše v technickém prostředí a bude ovlivňován uzavíráním či tvorbou krátkých pozic. Mírnou vzpruhou v průběhu týdne bylo i zastavení propadu cen uhlí v USA. Naopak největší ztráty vykázaly akcie TMR (-6,9 %, 1210 Kč). Domníváme se, že na titulu došlo k technické korekci po prudkém růstu z předchozího týdne, kde rozhodující růst akcie předvedla až v závěrečné aukci podpořena dobrými pololetními výsledky.

Očekáváme, že příští týden bude ve znamení úvah nad potenciálním utahováním monetárního uvolňování v USA (QE) v návaznosti na páteční (5.7.) měsíční data o zaměstnanosti. Vedle toho budeme sledovat středeční zápis z posledního zasedání FEDu, kde se bude pozornost zaměřovat na rozbor, v jakém případě resp. kdy může dané utahování QE nastat. Samozřejmě nesmíme zapomenout na zahájení americké výsledkové sezóny za 2Q13. Příští týden bude v pondělí reportovat Alcoa a poté v pátek JP Morgan a Wells Fargo. Celkově neočekáváme výrazný vliv výsledkové sezóny na trhy jako celek vzhledem k monetárně-politickému faktoru.

Z makroekonomických událostí budeme sledovat v příštím týdnu v USA kromě středečního zápisu ze zasedání FEDu až páteční index spotřebitelské důvěry Michigan (oček. 84,8 po 84,1 bodu). V Číně pak středeční data k exportu a importu, kde se čeká výrazné zlepšení. V Německu pondělní průmyslovou produkci (oček. -0,3 po +1,8 %).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.