Středa 28. října. Je Státní Svátek

Pravidelný týdenní komentář k trhu

28.06.2013 | 17:22 0 Komentářů

Poslední červnový týden a zároveň poslední týden prvního pololetí 2013 byl ve znění konsolidace po zasedání FEDu (19.6.) a informaci o potenciálu procesu snižování současného měnového uvolňování. Volatilita vzrostla především na dluhopisovém trhu, kde hlavní sledovanou veličinou jsou aktuálně desetileté státní dluhopisy USA. Jejich výnosy stouply až k úrovni 2,7 % v návaznosti na komentář FEDu z 2,2 % před zasedáním a současně z 1,65 % z konce dubna. Zájem investorů se upírá i ke zlatu, kde očekávání na FED a dále uvolnění očekávání na nepřiměřený růst inflace zlato posílá pod úroveň 1200 USD/unci, což je úroveň z června 2010. Zlato zaznamenává již druhý týden po sobě propad o více jak 6,5 %. Pražská burza prostřednictvím indexu PX hlavně díky pátečním indexovým objednávkám uzavřela týden beze změny na hranici 878 bodů.

 

Z domácího trhu jsme sledovali snížení výhledu ze strany Erste Group a zároveň ohlášení navýšení kapitálu v 3Q na splacení podílového kapitálu (1,2 mld. EUR státu a 0,6 mld. EUR soukromí investoři). Aktuálně se čeká zahájení navyšování kapitálu, což očekáváme již v příštím týdnu. Titul zakončil týden na 530 Kč (-7,0 % t/t).

Další v hledáčku bylo oficiální vyjádření ČTÚ k připomínkám k aukci nových kmitočtů. Oficiální prohlášení však nezměnilo již dříve známé informace o výhodnosti nových podmínek pro případného nového mobilního operátora. Současně však další podmínky mají z našeho pohledu limitující vliv na kapitálové výdaje za nové kmitočty u stávajících operátorů. Důležitá bude aktuálně informace o zájmu ze strany potenciálních účastníků při otevření aukce, kde do konce srpna mají být podány přihlášky. TEF CR již dříve uvedla, že může podniknout kroky proti současným podmínkám. Titul zakončil páteční obchodování na 275 Kč (+3,8 % t/t).

Země EU schválili kompromisní řešení ve smyslu dalšího omezení namířeného proti cigaretám (Phillip Morris ČR). Nově budou muset být krabičky z 65 % pokryté varováním před následky kouření. Dříve se uvažovalo s 75%. Zákaz prodeje cigaret s příchutí bude mít přechodné období (3 roky) a budou existovat výjimky. Tato dohoda musí být schválena Evropským parlamentem. Celkově jsme vnímali dané informace pro domácí trh mírně nepříznivě. PMČR uzavřelo týden na 11220 Kč (+0,2 % t/t).

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámila růst tržeb za 1H13 o 15 % v meziročním srovnání na 32,5 mil. EUR, růst provozního zisku EBITDA o 54 % na 12,1 mil. EUR a č..zisk dosáhl 7,1 mil. EUR (+15 % r/r). Výhled na celý rok 2013 pro EBITDA 17 mil. EUR. Zveřejněná data hodnotíme pozitivně, přičemž i výhled je lehce vyšší než jsme očekávali. Titul uzavřel týden na 1300 Kč (+11,1 % t/t).

LEO Express v pátek pořádal schůzi držitelů dluhopisů, kteří měli odsouhlasit úpravu emisních podmínek. Úpravu podmínek jsme hodnotili jako pozitivní faktor pro současné držitele dluhopisů především ve smyslu tvorby vázaného účtu se zástavním právem vůči držitelům dluhopisů. Do doby zveřejnění tohoto textu nebyl zápis ze schůze uveřejněn. Nepříznivou zprávou pro společnost bylo odmítnutí povolení provozovat železniční přepravu v Polsku. Očekáváme, že snahy o expanzi do Polska budou nadále pokračovat.

Z politické scény jsme sledovali pokračování snahy o tvorbu nového kabinetu, který by vedl pan Rusnok jakožto premiér.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo Tatry Mountain Resorts (+11,1%, 1300 Kč). Titul reagoval pozitivně na zveřejnění výsledků za 1H13, které jsme hodnotili pozitivně vzhledem k solidnímu meziročnímu růstu. Současně výhled je mírně vyšší než jsme předpokládali. Naopak největší ztráty opětovně vykázaly akcie NWR (-15,7 %, 18 Kč). Titul je pod pokračujícím prodejním tlakem díky poklesu cen uhlí. Vzhledem k současné situaci investoři začínají vyhodnocovat i krizové scénáře. Aktuálně se může NWR snažit pouze šetřit náklady či restrukturalizovat společnost (odprodej aktiv). Hlavním faktorem je cena uhlí, kterou firma přijímá externě z trhu.

Příští týden bude ve znamení sledování makroekonomických dat a následných vyhodnocení nad možností ukončování monetárního stimulu FEDu. V hledáčku investorů bude rovněž čtvrteční zasedání ECB, které může přinést zajímavé informace o nestandardních opatřeních banky směrem k dalšímu měnovému uvolňování. Jen připomínáme, že příští týden bude v USA zkrácený díky čtvrtečnímu svátku Dne nezávislosti a v ČR máme zavřeno v pátek (Cyril a Metoděj). Celkově očekáváme pokračování volatilního obchodování v očekávání čtvrteční ECB a především páteční zaměstnanosti v USA.

Z domácích zpráv budeme sledovat situaci kolem Erste Bank, kde předpokládáme již během příštího týdne uveřejnění nabídky akcií pro splacení podílového kapitálu. Zajímat nás bude struktura a cena připravované transakce. Očekávali bychom spíše prodejní přetlak při nižší než tržní ceně a případném scénáři úpisu přes akciová práva. Naopak oznámení již hotového umístění by mohlo i napříč případné ceně mít spíše mírně pozitivní charakter.

Ve středu pak budeme sledovat jednání v evropském parlamentu o emisních povolenkách. Schvalovat se bude kompromisní návrh o snížení objemu povolenek pro letošní rok schválený komisí pro životní prostředí. Kladné rozhodnutí může mít pozitivní vliv na povolenky a potažmo na elektrickou energii, ale vliv hodnotíme spíše jako omezený díky charakteru dohody a stavu trhu s elektřinou. Potenciální efekt na ČEZ se nedá vyloučit.

Technicky ještě ve středu bude ukončeno obchodování na BCPP s emisí AAA Auto. Titul je stažen z obchodování poté, co proběhl odkup vlastních akcií. Nadále by se měl obchodovat na trhu OTC.

Z makroekonomických událostí budeme sledovat již pondělní čínské PMI průmyslu (oček. zhoršení). V USA pak je nabitý kalendář, kde v pondělí bude zveřejněno ISM průmyslu (oček. 50,5 po 49 bodech), v úterý prům. objednávky (oček. +2,0 po 1,0 %), ve středu ISM služeb (oček. 54,2 po 53,7 bodech) a konečně v pátek pak číslo týdne a to měsíční zaměstnanost (oček. +165 tis. po +175 tis. míst), míra nezaměstnanosti by měla poklesnout na 7,5 z 7,6 %. V Německu budeme sledovat pondělní PMI průmyslu (beze změny) a páteční podnikové objednávky (oček. +1,2 po -2,3 %).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.