Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Pravidelný týdenní komentář k trhu – 14. týden

09.04.2010 | 19:01 0 Komentářů

Akcie na pražské burze v minulém týdnu přešlapovaly na místě a celý trh v mezitýdenním srovnání prakticky stagnoval. Index PX zavřel na 1234 bodech (+0,5% t/t). Likvidita obchodování také nijak nevybočila z trendu posledních týdnů, zůstala tedy stále poměrně nízká.
Nejvíce v týdnu posílily akcie ECM (+7,7% t/t), které zavřely na 320,5 Kč/akcii. Růst akcií se udál přitom bez zpráv. Největší pokles v týdnu zaznamenaly akcie NWR, které však oslabily pouze o 2,1% t/t a uzavřely týden na 228 Kč/akcii. Důvodem byl pokles celého těžebního sektoru. Akcie ČEZu zakončily týden na 911 Kč/akcii a posílily za týden o 1,0%. Akcie energetické společnosti nereagovaly na zprávy o pravděpodobném brzkém vydání svolení pro výstavbu elektrárny v Prunérově ani na vydání dluhopisů v objemu 750 mil. EUR. Akcie Erste Bank pokračovaly ve svém neustálém posilování od zveřejnění výsledků za rok 2009 a akcie tak prolomily hranici rezistence 31 EUR/akcii, která odolávala od srpna minulého roku. Akcie Erste Bank zakončily týden na 820 Kč s týdenním růstem 2,7%. Pohyby ostatních titulů nebyly v týdnu nijak výrazné.
Orco ve čtvrtek oznámilo, že došlo k navýšení kapitálu formou privátního úpisu akcií v hodnotě 6,1 mil. EUR. Bylo vydáno 10% nových akcií při ceně 5,61 EUR/akcie (26% diskont), které upsaly fondy řízené AXA Investment Managers a Neptune Invest. Dojde k mírnému ředícímu efektu. NAV na akcii poklesne o 3% na 7,9 EUR. Jako hlavní důvod kapitálového navýšení vidíme snahu zabránit převzetí společnosti ze strany akcionářů okolo Millenius Investment, kteří dle generálního ředitele Orka jednají jen v zájmu některých držitelů dluhopisů. Předpokládáme, že noví akcionáři budou hlasovat proti odvolání současného představenstva, proto se nyní jeví jako více pravděpodobné, že současné představenstvo nebude odvoláno.
 
Společnost CME ve středu oznámila, že dokončila prodej ukrajinských aktiv za 308 mil. EUR. Získané prostředky budou použity na nákup bulharské skupiny bTV (400 mil. USD), jejíž akvizice byla oznámena v únoru a dnes CME obdržela i souhlas bulharského regulátora. Transakce by měla být dokončena do konce dubna. Bližší informace k bulharské akvizici by CME měla oznámit při výsledcích za 1Q 2010.
 
Příští týden by se trhy mohly zpočátku udržet v současné růstové fázi. Ovšem o dalším vývoji velmi pravděpodobně rozhodne začátek výsledkové sezóny. V pondělí po zavření amerického trhu výsledkovou odstartuje tradičně Alcoa. Během týdne své výsledky zveřejní i velké banky – JPMorgan (středa), Bank of America (pátek) – ale třeba také Intel (úterý).
Z makrodat největší pozornost mohou upoutat ve středu maloobchodní tržby, které by měly potvrdit pokračující oživení spotřebitelské poptávky. Ve čtvrtek by podobné vyznění měli mít i data z amerického průmyslu a v pátek spotřebitelská důvěra.
 
Z domácích společností by během týdne mohla těžební společnost NWR zveřejnit ceny koksu a koksovatelného uhlí platné od druhého kvartálu letošního roku.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.