Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

27.09.2012 | 16:48 0 Komentářů

Poslední zářiový týden, který byl pro domácí BCPP jen čtyřdenní z důvodu pátečního svátku, se nesl v duchu vybírání zisků. V týdnu se čekalo na španělský rozpočet na rok 2013 a především jak v něm budou zapracována úsporná opatření. Čtvrtek měl být doprovázen tiskovou konferencí ve dvě hodiny, ale došlo k posunutí na pátou odpolední, což samozřejmě ještě nemusí být konečné rozhodnutí. Domácí index PX mezitýdenně poklesl o 1,0 % na 953 bodů.

 

Pro domácí trh bylo významnou informací zasedání ČNB, kde se čekalo snížení sazeb na 0,25 % z 0,50 %, které se uskutečnilo. Zároveň ČNB potvrdila i svou holubičí rétoriku ve smyslu nové prognózy, která počítá se růstem sazeb až v roce 2014. Důležitá byla rovněž zmínka guvernéra o možnosti intervencí na devizových trzích, na což reagovala koruna oslabením nad 25,1 Kč/EUR a nad 19,5 Kč/USD.

V případě domácí burzy jsme sledovali KIT Digital a to konkrétně očekávané rozhodnutí BCPP o ukončení obchodování na hlavním trhu (SPAD) k 26. říjnu 2012. Následně od dalšího obchodního dne (29. října) se budou akcie obchodovat na trhu Start, který byl nedávno spuštěn pro akcie malých a středních firem. Společnost podala žádost o stažení akcií z hlavního trhu již v polovině července. Akcie zakončily tuzemský týden na úrovni 57 Kč (-5,8 % t/t).

Rovněž nás zaujal komentář finančního ředitele Komerční banky, Pavla Čejky, který uvedl, že objem úvěrů by měl v příštím roce růst o 3 – 4 %. Hlavními zdroji růstu by mělo být financování exportních projektů firem a hypotéční úvěry. Provozní výnosy, stejně jako provozní zisk by měly zůstat meziročně na obdobných úrovních. Uvedený výhled odpovídá našemu očekávání růstu úvěrového portfolia o přibližně 5 % v tomto roce a o 4 % v příštím. Naše projekce provozního zisku pak počítá s přibližně 1% růstem v tomto i příštím roce. Titul zakončil čtvrteční seanci na 3903 Kč (+1,1 % t/t).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém zkráceném týdnu byla Telefonica CR (+2,7 %, 395,5 Kč). Na titulu je patrné, že při zhoršeném sentimentu se investoři obrací zpět do defenzivních titulů. Navíc dále se přiblížila výplata mimořádné dividendy ze snížení základního jmění ve výši 13 Kč/akcii, která se očekává na přelomu října a listopadu. Naopak nejvíce klesající titul týdne byla CME (-10,7 %, 130 Kč). Důvodem je technická korekce předešlého růstu. Je patrné, že investoři vybírají zisky na více rizikových aktivech.

První říjnový týden bude ve znamení makroekonomických událostí, potenciálních komentářů z ECB ohledně připravované podpory pro některé země eurozóny a vyčkáváním na výsledkovou sezónu za 3Q12, která začne 9.10.2012. Prozatímní makroekonomické výsledky nevypadají příznivě, a proto se domníváme, že potenciální pokračování slabých makroekonomických dat může působit na vybírání zisků, i když implikace na větší monetární uvolňování je nasnadě.

Investoři se zaměří na americká makrodata a to na pondělní ISM průmyslu (oček. 50 z 49,6 bodu), středeční ISM služeb (oček. 53,4 z 53,7 bodu), čtvrteční firemní objednávky (oček. -2,1 z +2,8 %) a konečně číslo týdne a to nezaměstnanost (oček. +120 tis. z 96 tis. míst). Nesmíme zapomenout ještě na čtvrteční zápis z posledního zasedání FEDu. Nicméně zde bychom již po ohlášení QE3 neočekávali významnější zprávy.

V Evropě se budou sledovat indexy nákupních manažerů v průmyslu v zemích EU a čtvrteční zasedání ECB, kde se změna sazeb nečeká (0,75 %). V případě ECB může být zajímavé sledovat tiskovou konferenci, která se může blíže zmiňovat o již dříve nastíněném plánu odkupu státních dluhopisů zemí, které požádají o pomoc.

Rovněž v Číně budou v pondělí zveřejněny data indexu nákupních manažerů v průmyslu, kde se čeká 50 bodů z předešlých 49,2 bodu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.