Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

21.09.2012 | 15:50 0 Komentářů

Uplynulý týden byl charakterizován analyzováním dalšího kola měnového uvolnění (QE3) americkým FEDem a spíše skromným zprávám z eurozóny. Indexy přes týden spíše opouštěl pozitivní impulz nastartovaný předminulý týden oznámeným americkým měnovým uvolňováním a nepomohlo jim ani další rozšíření japonského měnového uvolnění. Větší pozornost je upírána hlavně na Evropu, kde se dále vyjednává o zmírnění podmínek pro Řecko či především o situaci ve Španělsku. To se prozatím o pomoc nepřihlásilo. Reakce trhu byla patrná především na dluhopisových trzích, které v případě španělských státních dluhopisů zmírnily na začátku týdne svůj optimismus. Domácí index PX mezitýdenně poklesl o 1,5 % na 963 bodů.

V případě domácí burzy jsme sledovali páteční závěrečnou aukci, kde se projevilo převážení indexů CECE platné od 24.9.. Tituly, kterých se převážení týkalo ve smyslu zvýšení váhy, byly CME a CEZ. Naopak snížení váhy bylo u Erste Bank. Právě páteční závěrečná aukce přinesla s převážením indexů zajímavé objemy.

Z domácích zpráv jsme sledovali 3,1 mld. Kč žalobu Českých Radiokomunikací na Telefonicu CR ohledně dominantního postavení u internetového připojení. Neočekáváme, že by žaloba měla ohrozit výplatu mimořádné dividendy (13 Kč/akcii) na přelomu října a listopadu. Jde o obdobnou žalobu jako v případě kauzy společnosti Volný. Další zajímavou zprávou na domácí telekomunikační trh byl komentář tisku ohledně snahy ČTÚ o další regulaci mimo jiné v propojovacích poplatcích, které by v roce 2013 měly dále klesnout o polovinu. Titul zakončil páteční obchodování na 385,3 Kč (+0,3 % t/t).

V úterý KIT Digital uvedla, že pokračuje ve své restrukturalizaci a to konkrétně snížením 300 pracovních míst, tedy zhruba 22 % z celkového počtu zaměstnanců. KITD odhaduje, že do konce roku zaúčtuje dodatečné náklady spojené s propouštěním ve výši 4 mil. USD. Současně rovněž vyčísluje, že zmíněné snížení pracovní síly přinese úspory zhruba 40 mil. USD ročně. Titul zakončil týden na úrovni 60,5 Kč (+4,9 % t/t).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo Orco (+9,2 %, 42,6 Kč). Titul je v poslední době charakterizován vysokou volatilitou, která je podpořena novými akciemi na trhu, které jsou z transferu dluhu právě do akcií. Růst z uplynulého týdne připisujeme spíše technickému vývoji.
Naopak nejvíce klesající titul týdne byla Erste Group (-6,1 %, 444 Kč). Důvodem pro pokles bylo uklidnění pozitivní nálady z předminulého týdne a lehké vybírání zisků, které bylo v pátek ještě podpořeno změnou vah v indexech CECE.

Poslední zářiový týden se bude pravděpodobně opětovně nést bez většího politického či monetárního vlivu. Na programu pro příští týden nejsou žádná významnější setkání či naplánovaná rozhodování. Pozornost investorů se tudíž pravděpodobně obrátí na makroekonomické ukazatele. Očekáváme, že nadcházející týden bez výraznějších impulzů může jít spíše do strany než, aby se projevil výraznějším trendem.

Domácí trh bude ovlivněn zkráceným týdnem, kdy v pátek bude v ČR svátek (Den české státnosti). Pro domácí trh pak bude významné čtvrteční zasedání ČNB, kde se očekává snížení sazeb na 0,25 z 0,50 %. Investory bude zajímat další komentář, který by měl poukázat na budoucí kroky. V poslední době se na trhu objevují rozporuplné názory, zda má být dále udržován holubičí tón měnové politiky. Právě pokračování ve výrazně uvolněné měnové politice i do budoucna může mít vliv na kurz české koruny (oslabení), který by se mohl ocitnout pod tlakem, i když většina této úvahy by měla být již zaceněna.

Z, již o podstatně bohatšího, makroekonomického kalendáře vůči uplynulému týdnu očekáváme, že investoři budou sledovat americkou úterní spotřebitelskou důvěru (oček. 63 z 60,6 bodu), čtvrteční objednávky dlouhodobé spotřeby (oček. -4,5 z +4,2 %) a páteční indexy nákupních manažerů Chicaga (beze změny na 53 bodech) a spotřebitelské důvěry Michigan (oček. 78,7 z 79,2 bodu). Z Evropy se investoři zaměří na německý index IFO (sentiment firem), který se očekává jen s drobnými změnami.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.