Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

31.08.2012 | 17:24 0 Komentářů

Poslední prázdninový týden nám kromě ochlazení teplot přinesl čekání na páteční vystoupení šéfa FEDu na setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Dle očekávání B. Bernanke neoznámil žádná větší překvapení a nerozšířil očekávání na rychlou akci FEDu ohledně monetárního uvolňování. Domácí index PX zaznamenal 0,7% mezitýdenní růst na úroveň 952 bodů. V průběhu týdne investoři sledovali i béžovou knihu FEDu, kde zpráva naznačuje sice mírný ale přírůstek zaměstnanosti a pozvolný růst. Tato zpráva vyzněla spíše v neprospěch případného dalšího brzkého monetárního uvolňování v USA.

 

Na domácím trhu jsme sledovali závěr výsledkové sezóny. V úterý zveřejnil své výsledky Philip Morris ČR, který na nekonsolidované úrovni byl pod našimi odhady. Čistý zisk za 1H12 byl vykázán na úrovni 1,17 mld. Kč (-1,5 % r/r) vs. očekávání J&T Banky ve výši 1,28 mld. Kč. Důvodem byl nižší než námi očekávaný cenový efekt u ostatního exportu. Titul zakončil týden na úrovni 11300 Kč (-0,2 % t/t).

Ve středu zveřejnila svá čísla Fortuna. Ta nepotěšila investory s čistým ziskem a 1H12 na úrovni 5,6 mil. EUR (-35 %, díky projektu loterie) vs. oček. 7,6 mil. EUR. Důvodem horšího výsledku byla vyšší nákladovost především u loterie. Došlo k potvrzení výhledu u sportovních sázek, ale byl lehce zhoršen výhled u loterie. Titul v pátek zakončil na 89,9 Kč (-3,0 % t/t).

Vedle Fortuny ve středu ještě zveřejnilo výsledky AAA Auto. Čistý zisk společnosti za 2Q12 dosáhl 5,7 mi. EUR a představoval 124% růst r/r. V rámci týdne se rovněž objevila zpráva ohledně případné změny současného majoritního vlastníka ve společnosti A. Denyho. Nicméně případný plán na změnu vlastníka by se měl uskutečnit během dvou let podle slov pana Denyho. Titul v pátek uzavřel na 20,8 Kč (+6,9 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnil své výsledky za 2Q12 rovněž Pegas. Ten potěšil investory s provozním ziskem EBITDA na úrovni 8,1 mil. EUR (+15,2 %, spuštění nové linky v 4Q11) vs. oček. 7,9 mil. EUR. Pozitivní překvapení bylo zaznamenáno již na tržbách díky většímu prodanému množství. Společnost potvrdila za současných podmínek poměrně ambiciózní celoroční cíl. Titul zakončil na 454 Kč (+2,0 % t/t).

Ve čtvrtek večer pak ještě zveřejnilo svá čísla Orco za 1H12. Společnost vykázala další ztrátu ve výši 9,8 mil. EUR. Oznámila, že pokračuje v další restrukturalizaci a byl jí schválen prospekt pro vydání nových akcií (restrukturalizace dluhu). Titul zakončil týden na 51,5 Kč (+1,5 %).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byl KIT Digital (+10,4 %, 61,5 Kč). Za růstem akcie stála změna generálního ředitele, kdy aktuálně byl zvolen do čela společnosti zástupce nových akcionářů (JEC Capital). Upravené podmínky warrantů a s tím spojená výplata 4,5 mil. USD ze společnosti naopak mírně zmírnila pozitivní vyznění předchozí zprávy. Naopak nejvíce klesajícím titulem uplynulého týdne bylo NWR (-8,5 % t/t, 88,2 Kč). Titul klesal s celkovým sentimentem v sektoru. Pokles byl navíc podpořen sníženými doporučeními.

Začátek příštího týdne se bude věnovat rozboru projevu Bena Bernankeho v Jackson Hole ohledně toho jestli se dále přiblížil okamžik akce FEDu. Tato nejednoznačnost může působit na lehkou nervozitu, protože jasné prohlášení nezaznělo. Jen upozorňujeme, že v pondělí jsou americké trhy zavřeny z důvodu svátku. Příští týden se bude významně upínat k zasedání ECB (6.9.), kde investoři očekávají, že prezident ECB Draghi může uvést bližší údaje o případných krocích ECB na pomoc eurozóně. Vyčkávání na ECB a případné naplnění očekávání by mělo mít pozitivní vliv na trhy.

Z domácího trhu připomeneme, že v pátek 7.9. bude poslední den s nárokem na řádnou hrubou dividendu Telefonica CR ve výši 27 Kč/akcii. Očekáváme, že na případné hranici 380 Kč/akcii by se mohla objevit podpora ze strany vlastního odkupu akcií Telefonicou, což jsme již mohli pozorovat i v minulých měsících. Jen připomínáme, že snížení základního jmění ve výši 13 Kč/akcii by mohlo být vyřešeno do přelomu října a listopadu.

Z makroekonomických dat budeme sledovat již přes víkend čínská data nákupních manažerů v průmyslu (oček. 50 z 50,1 bodu). Z amerických dat pak v úterý rovněž nákupní manažery v průmyslu (ISM), kde se očekává růst na 50 bodů z 49,8. Ve čtvrtek pak bude ISM služeb (oček. 52,5 z 52,6 bodu). V pátek bude zveřejněno makroekonomické číslo týdne a to nezaměstnanost. Očekává se růst počtu nově zaměstnaných o 127 tisíc vs. 163 tisíc v červenci. V Evropě bude v pondělí zveřejněn index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) s očekáváním nezměněné podoby 45,3 bodu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.