Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

08.06.2012 | 17:12 0 Komentářů

První plný červnový týden se nesl ve znamení měnové politiky. ECB ponechala sazby beze změny a komentář naznačil, že snížení sazeb je stále variantou při stávajících ekonomických podmínkách. Stále se zvyšují spekulace na to, že komentář rovněž naznačil, že by ECB mohla využít v budoucnu i některých relativně nestandardních řešení při určité konstalaci. Čína snížila sazby o 25 bazických bodů, a jedná se o zaktivnění měnového uvolňování v tamní ekonomice. Do třetice vystoupení šéfa amerického FEDu spíše nenaznačilo další kolo měnového uvolňování v nejbližší době (zasedání je 20.6.), což mělo nepříznivé vyznění na komoditní sektor včetně zlata, které před tímto prohlášením silně rostlo.

Kromě výše popsaných měnově-politických aspektů se trhy zaměřily na Španělsko a situaci kolem jeho bankovního sektoru. Právě situace kolem Španělska a absence naznačení dalšího uvolnění měnové politiky FEDu způsobila výrazně volatilní obchodování s částečným umazání zisků ze začátku týdne. Domácí index PX uzavřel týden na úrovni 886 bodů, což mezitýdenně představovalo nárůst o 3,1 % t/t.

Z domácích zpráv jsme sledovali středeční snížení ratingu Erste Group od ratingové agentury Moody´s. Odůvodnění bylo v kombinaci zhoršujících se podmínek na některých klíčových trzích (hlavně v Maďarsku a Rumunsku), malou diverzifikaci v regionu CEE (závislosti skupiny na operacích v Česku a Slovensku) a nedostatečný kapitálový „polštář“ pro případ dalšího zhoršení podmínek na trhu. Moody’s tímto krokem dohnala ostatní dvě velké ratingové agentury a nyní má rating o jeden stupeň nižší než S&P a Fitch. Titul zakončil pátek na 365 Kč (+2,6 % t/t).

Unipetrol ve čtvrtek zveřejnil vybraná provozní data za květen. Pozitivně nás zaujal především další postupný nárůst petrochemické marže (+9,4 % m/m). Naopak negativně vnímáme silný pokles rafinační marže (-89 % m/m) na nejnižší úrovně letošního roku. Titul zakončil páteční seanci na 170,6 Kč (+0,7 % t/t).

Z makroekonomických zpráv pak česká ekonomika v 1Q12 poklesla o 0,8 % q/q a meziročně o 0,7 % (+0,6% v 4Q/12). Statistický úřad tak mírně zlepšil svoje předběžné odhady (-1,0 % q/q; -1,0 % r/r) zveřejněné 15. května. Klíčovým faktorem pro celý výsledek se stal nečekaně hluboký propad spotřeby domácností (-2,3% q/q; -2,3% r/r). Zvyšování DPH a obavy o další vývoj ekonomiky (krize eurozóny) tlumí spotřebitelský sentiment, což se v 1Q projevilo propadem nákupu dlouhodobé spotřeby (-11,5%).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo NWR (+14,0 %, 102 Kč). Společnost korigovala dřívější silně negativní reakci, která plynula ze slabosti komodit díky sílícímu dolaru. Povzbuzující zprávou mohou být i některá data z Asie, kde se podařilo společnosti Anglo American zvýšit ceny koksovatelného uhlí při vyjednávání. Nejvíce klesajícím titulem uplynulého týdne byla KIT Digital (-5,3 %, 60,5 Kč). Společnost se potýká s nedůvěrou investorů, čemuž nepomáhá ani velmi aktivní činnost v reportování k americkému SECu, který je většinou poměrně neúplný a matoucí.

Nadcházející týden bude ve znění očekávání na výsledek řeckých voleb, které se budou konat příští neděli (17.7.). Pokud se vrátím k právě nastávajícímu víkendu, je zde spíše malý potenciál, že by se ministři financí eurozóny/EU v konferenčním hovoru mohli dobrat jistému řešení v otázce revitalizace/rekapitalizace španělského bankovního sektoru. Přímé vyjádření Španělska a přihlášení se k mezinárodní či EU pomoci by bylo trhem vnímáno dle mého názoru spíše pozitivně, protože by více usilovně směřovalo k představení plánu restrukturalizace. Jen připomínáme, že do konce měsíce by mělo mít Španělsko hotový audit bankovního systému od velkých auditních domů. Předpokládáme, že nervozita plynoucí z očekávání řeckých voleb bude na trhu znát ve zvýšené volatilitě bez jasného trendu.

Z makroekonomických dat, která budou v nadcházejícím týdnu spíše v nižším počtu, budeme sledovat americké středeční maloobchodní tržby (oček. -0,2 z +0,1 %). V pátek pak bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry Michigan (oček. 77,5 z 79,3 bodu). Přes víkend budou (9.6.) v Číně zveřejněny jak průmyslová produkce, tak maloobchodní tržby. Obě data mohou mít vliv na pondělní obchodování, kdy se očekává meziměsíčně relativně neměnný stav.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.