Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

03.02.2012 | 16:43 0 Komentářů

První únorový týden se linul v pozitivním gardu po pondělním kladném vyznění mimořádného summitu EU, kde můžeme říci, že došlo k dohodě 25 členů EU nad koordinací fiskálních politik jednotlivých států především eurozóny. Domácí index PX uzavřel týden na úrovni 1010 bodu, což mezitýdenně představovalo růst o 4,3 %. Kromě v pozadí probíhajících zpráv o průběhu vyjednávání o odpisu řeckého dluhu investoři sledovali hlavně makroekonomická data. Asi hlavním indikátorem pro trhy byla páteční měsíční nezaměstnanost v USA, která pozitivně překvapila, když výsledek na úrovni 243 tis. nových pracovních míst výrazně překonal očekávání na úrovni 140 tis. Rovněž relativní míra nezaměstnanosti poklesla na 8,3 % z 8,5 % v prosinci. I ostatní data (ISM služeb) přinesla pozitivní výsledek.

 

Uplynulý týden byl relativně chudý na domácí korporátní zprávy. Sledovali jsme rozhovor ředitele Orca, který řekl, že očekává v příštích týdnech pokrok s refinancováním úvěrů pro berlínské portfolio GSG. Odsouhlasená dohoda s držiteli dluhopisů Orco Germany, byla údajně podmínkou k možnosti refinancovat tyto úvěry. Současně však ředitel vnímá, že v důsledku zhoršujícího se makroekonomického prostředí bude všeobecné financování realitních úvěrů méně dostupné v r. 2012 než loni a pravděpodobně ještě horší v r. 2013. Dodatkem byl nástin tržeb skupiny za rok 2012 ve výši 300 mil. EUR. Titul zakončil páteční obchodování na úrovni 119,1 Kč (+24 % t/t).

Z makroekonomických zpráv Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala úrokové sazby bez změny na 0,75% (2T repo). Hlasování bylo jednoznačné (6:0). Výraznější překvapení nepřinesla ani tisková konference guvernéra Singera, který představil novou prognózu. ČNB snížila výhled pro českou ekonomiku, letos očekává stagnaci a příští rok růst do 2%. Inflace v letošním roce přesáhne 3% kvůli DPH, příští rok klesne pod 2%. Tyto hodnoty odpovídají i projekci J&T Banky. Podle našeho názoru úrokové sazby budou stagnovat celý rok a změna se přesouvá spíše do příštího roku.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo Orco Group (+24 %, 119,1 Kč). Titul reagoval pozitivně na zprávy o výměně dluhopisů v Orco Germany a na komentáře generálního ředitele na výhled na tržby. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla Fortuna (-0,2 %, 99,2 Kč). Na titulu se neobjevila žádná fundamentální zpráva.

Příští týden bude opětovně o politických událostech týkajících se EU. Ve dnech 7-8. února se koná řádný summit EU, kde se bude zřejmě řešit doladění smlouvy o koordinaci fiskálních politik a projednávat druhý záchranný plán pro Řecko. Výsledky jednání hlavně týkající se Řecka budou trhy opětovně úzce sledovány.

Na domácí korporátní scéně začne výsledková sezóna, kterou bude začínat ve čtvrtek Unipetrol. Vzhledem k již zveřejněným provozním datům i zmínce o očekávané provozní ztrátě (ztráta vyšší než za 3Q11) včetně odpisu Parama nelze očekávat pozitivní data. Očekáváme, že po výsledcích může být na titulu vyvíjen prodejní tlak. Nicméně technická podpora může tlumit potenciálně nepříznivé vyznění výsledků.

Z makroekonomické scény bude příští týden spíše tím slabším, co se týče objemu dat. Investoři budou v USA sledovat páteční index spotřebitelské důvěry v Michiganu (oček. 74 z 75 bodů). V Evropě se bude sledovat čtvrteční zasedání ECB, které pravděpodobně nepřinese změnu v základní úrokové sazbě (1,00 %), ale následný komentář může přinést zajímavé informace. Zaměříme se na naznačení dalšího vývoje sazeb, další postup ECB při nákupu dluhopisů zemí eurozóny, postoj ECB k odpisu části řeckého dluhu.

Při absenci výraznějších ekonomických dat bude stěžejní roli hrát opětovně politika, která dle našeho názoru může jen potvrdit stávající očekávání o pozitivních posunech směrem ke kompromisu. Tato skutečnost nás vede k úvaze opětovného opakování pozitivního očekávání i pro příští týden.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.