Středa 28. října. Je Státní Svátek

Pravidelný týdenní komentář

23.01.2009 | 17:54 0 Komentářů

Uplynulý týden nelze opět označit jinak než za výprodej. Index PX zakončil týden na úrovni 751 bodů, což znamenalo 10,8% t/t pokles. V úvodu týdne se nenaplnila očekávání pozitivního efektu inaugurace nového amerického prezidenta Baracka Obamy a trhy pod váhou především bankovních titulů se obrátili do silnějších propadů. Právě finanční tituly opět znervózňují investorskou veřejnost díky horším výsledkům, pokračujícím odpisům a neutěšeným výhledům. Potenciál pokračující nutnosti státních zásahů je spíše negativní správou pro akcionáře.
Tento týden se obešel bez významnějších zpráv vztahujících se k firmám kotovaným na pražské burze. Za zajímavější považuji výsledky maloobchodních tržeb, které v listopadu meziročně poklesly o 6,3 % (-3,3 % v říjnu) a tím výrazně překonaly očekávání (AFT: -3,0 %; trh: -3,7 %). Mezi hlavní důvody výrazného poklesu patří především tržby v motoristickém segmentu (-11,3 %) a to především kvůli propadu prodejů aut (-15,6 %). Na horší makroekonomická data reaguje rovněž česká koruna, která během týdne ztratila 2,1% k EUR a překročila hranici 28 Kč/EUR. Kurz k dolaru se propadl ještě významněji a to až k hranici 22 Kč/USD a to díky posilování dolaru k euru.
Všechny tituly na pražské burze zaznamenali ztrátu v uplynulém týdnu. Nejméně ztrátovým titulem týdne byla Zentiva (1119 Kč, -0,2 %). Důvodem je stále probíhající nabídka odkupu za 1150 Kč ze strany Sanofi-Aventis. Naopak nejvíce ztrátovým titulem týdne byla Erste Bank (288 Kč, -25,8 %). Na tomto titulu se zcela projevil sentiment, kde špatné zprávy ze strany velkých amerických (mezinárodních) bank stáhl celý sektor.
Příští týden bude nadále probíhat výsledková sezóna, která bude hlavním zdrojem zpráv pro akciový trh. Vzhledem k očekávaným negativním vlivům posledního čtvrtletí 2008 se pravděpodobně nedají očekávat výrazné pozitivní zprávy.
Kromě výsledkové sezóny bude následující týden bohatý rovněž na makroekonomické události, kde nejdůležitější data z USA budou spotřebitelská důvěra (úterý) a HDP za 4Q (pátek). V případě HDP jsou současné odhady nastaveny na -5,3%. Předstihové ukazatele sentimentu (pátek) ukazují na stabilizaci poklesu. Z eurozóny bych připomněl index IFO (index podnikatelského klimatu – úterý). Zde se rovněž neočekává prohlubování propadu.
Celkový výhled na příští týden vnímám díky výše popsaným událostem mírně negativně a očekával bych spíše prodejní tlak. Nejdůležitějším faktorem je absence pozitivních zpráv. Domnívám se, že jakákoliv významná pozitivní zpráva má šanci po déle trvajících propadech na jistou pozitivní korekci.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.