Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Pravidelný týdenní komentář

10.10.2008 | 18:42 0 Komentářů

Uplynulý týden se dále prohloubila prodejní „panika“ zapříčiněná obavami investorů z důsledků finanční krize na globální ekonomiku a fungování ekonomik jako takových. Takzvaný „krach“ Islandu byl jen další rozbuškou v současném sentimentu. Velké globální akciové fondy (Fidelity, Vanguard apod.) zažily v uplynulém týdnu největší týdenní odlivy majetku ve své historii – 52,1 mld. USD. Velké odlivy následují po 72,3 mld. USD, které akcionáři z těchto fondů stáhly v měsíci září. Celkově aktuálně tyto fondy zažívají největší odliv majetku od roku 1987, což pouze dokresluje současný tržní sentiment. Většina finančních trhů zažívá vysoké odlivy investic a pražská burza není výjimkou.
Index PX ukončil páteční obchodování na 888,5 bodech, což představovalo neuvěřitelných -26,3% t/t (největší mezitýdenní propad v historii BCPP). Velkou měrou přispělo samotné páteční obchodování, kdy PX propadl o 14,9% d/d. Jen pro dokreslení Index PX již ztratil od začátku roku 51,3%, což je propad srovnatelný s internetovou bublinou na přelomu tisíciletí či s ranými začátky pražské burzy.
Nejdůležitější zprávou týdne týkající se našeho akciového parketu bylo snížení výhledu růstu zisku Erste Bank. Konkrétně banka oznámila, že letos v návaznosti na současnou bankovní krizi jí čistý zisk neporoste. Původně byl plánován 20% nárůst čistého zisku. Investoři tuto zprávu přijali negativně a akcie zakončila páteční obchodování v Praze na úrovni 534 Kč (-38,3% t/t).
Všechny tituly pražské burzy byly v uplynulém týdnu v červených číslech. Největší propad týdne zaznamenaly akcie CME (515 Kč, -49,5 % t/t). Důvodem je současný tržní sentiment a vyprodávání akciových fondů. Naopak nejmenší propad zaznamenaly akcie společnosti Zentiva (1040 Kč, -8,1%). Akcie Zentivy jsou podporovány probíhajícím odkupem společností Sanofi-Aventis za 1150 Kč (podmínka úspěšnosti odkupu je dosažení podílu vyššího než 50% – Sanofi-Aventis aktuálně vlastní 24,9% podíl v Zentivě). Negativně působí celkový sentiment a zároveň další zprávy o snižování cen léků v ČR.
Pro nadcházející týden a nepochybně i pro budoucí vývoj bude důležité, jaké kroky podniknou hlavní představitelé zemí světa pro záchranu bankovního systému jako takového. V pátek začínají právě na toto téma jednat nejvyšší představitelé G7. Pravděpodobně budou muset vzniknout další podoby řešení současné situace (kapitálové vstupy států do bank, očištění bankovních rozvah či další podpora likvidity na finančních trzích ze stran centrálních bank).
Pro příští týden se domníváme, že tradiční současná nervozita a opatrnost budou pokračovat i v příštím týdnu. Jestliže se prohloubí stahování finančních prostředků z akciových fondů, pak tento faktor povede k dalším poklesům.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.