Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

17.05.2013 | 16:38 0 Komentářů

Uplynulý týden se nesl ve smršti makroekonomických dat, která byla vesměs horší, než se očekávalo a v některých případech jsme se dostali i do překvapivě nízkých hodnot. Ale ani horší makroekonomická data nebyla sto snížit zájem investorů o akcie, které tak i v uplynulém týdnu vytvořily na některých indexech (jako S&P 500) nová maxima. Tentokráte ani domácí index PX nezůstal pozadu a připsal si 1,7 % t/t na 983 bodů.

 

V průběhu týdne jsme se z domácích zpráv zaměřili na čtvrteční výsledky NWR. Společnost zveřejnila dle očekávání slabá čísla za 1Q13 (EBITDA -22 mil. EUR vs. oček. -23 mil. EUR) a snížený výhled pro produkci pro letošní rok. Kromě toho NWR rovněž uveřejnilo úsporná opatření, které by jí měla pomoci překonat současnou nepříznivou situaci na trhu. Je zřejmé, že kromě šetření na nákladech a restrukturalizaci skupiny je stěžejní bod budoucího úspěchu především externí vliv cen uhlí. Na tuto otázku společnost odpověděla, že aktuálně nevidí obrat v cenách uhlí k vyšším úrovním pro několik čtvrtletí. Celkově vyzněly zveřejněné informace nepříznivě (včetně výhledu) a na titulu se pravděpodobně na současných nejnižších úrovních realizují nucené prodeje. Titul za týden oslabil o 25,5 % na 36 Kč/akcii.

Svá provozní data ve čtvrtek zveřejnil i Philip Morris ČR. Zde nás nejvíce nepříznivě překvapil 9,8% propad dodávek (vs. oček. -4,0 %) v ČR znamenající 12% propad v tržbách z ČR v 1Q13. Slovensko a ostatní export byly spíše v souladu s odhadem, a ačkoliv ostatní export kompenzuje objemově propad na hlavních trzích, tak se ve finančním vyjádření pravděpodobně projeví v nižší ziskovosti. Na bližší hospodářská data si budeme muset počkat do srpna na pololetní výsledky. Titul zakončil páteční seanci na 10950 Kč (-2,8 % t/t).

Ve čtvrtek Pegas oznámil návrh managementu na dividendu ve výši 1,05 EUR/akcii, což je meziročně neměnný stav. Tato výše mírně nepříznivě překvapila vzhledem k očekávání 1,1 EUR/akcii. Titul zakončil týden na 535 Kč (+2,9 % t/t).

V prĹŻbÄ›hu tĂ˝dne agentura S&P zvýšila dluhovĂ˝ rating CME o jeden stupeĹ? z CCC+ na B- se stabilnĂ­m vĂ˝hledem. Agentura uvedla, Ĺľe nedávná emise akciĂ­ zlepšuje profil splatnosti dluhĹŻ a zvyšuje hotovost firmy. S&P oÄŤekává, Ĺľe volnĂ© cash flow CME letos dosáhne -70 mil. USD. Pokud by odtok hotovosti byl hlubší a hotovost firmy by se dostala pod 110 mil. USD, agentura by rating opÄ›t snĂ­Ĺľila. Titul zakonÄŤil obchodovánĂ­ na 58,5 KÄŤ (+9,1 % t/t).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo CME (+9,1%, 58,5 Kč). Titul se lehce zotavuje z uplynulých propadů. Podporou mu bylo zvýšení ratingu od S&P. Nicméně i S&P varuje před dostatečným množstvím peněžních prostředků na konci roku. Naopak největší ztráty zaznamenalo NWR (-25,5 %, 36 Kč). Akcie reagovala negativně na zveřejněná slabá čísla a slabý nový výhled. Výhled společnosti na stěžejní faktor a to ceny uhlí jsou rovněž spíše vlažné pro několik nadcházejících čtvrtletí. Nová minima přilákala současně nucené prodeje, které dále vedou k prohlubování ztrát.

Příští týden se zaměříme na makroekonomické údaje (především indexy nákupních manažerů), zápis ze zasedání FEDu (pondělí) a summit EU. Summit EU by měl dále diskutovat myšlenku bankovní unie, Slovinsko (potenciální pomoc) a pravidla pro fiskální limity (jejich potenciální přechodné změkčení). I když summit může přinést některé zajímavé informace, tak se nedomníváme, že by v příštím týdnu měl být nějaký významnější faktor, který by měl zvrátit dosavadní pozitivní trend na trzích. Rizikem může být drastičtější řešení pro Slovinsko obdobné kyperské akci (vnímáme jako méně pravděpodobné).

Z domácích událostí budeme sledovat čtvrteční výsledky Pegasu. Očekáváme provozně neutrální čísla za 1Q13 (EBITDA 9,3 mil. EUR či -1,8 % r/r) a čistý zisk 1,7 mil. EUR či -80 % r/r díky nepeněžním měnovým vlivům. Investory bude zajímat vývoj investičních nákladů hlavně v Egyptě díky nenavýšení dividendy s ohledem na investiční obezřetnost.

Ve středu by měla být ukončena veřejná rozprava k podmínkám nové aukce mobilních frekvencí. Budeme sledovat, zda a kdy dojde k zahájení nové aukce. Zrychlený postup a upřednostnění PPF či oddálení, ale snaha získat větší zájem jiných hráčů bude zřejmě potenciálně nepříznivým faktorem k současným operátorům.

Z makroekonomických zpráv budeme sledovat čtvrteční čínský index HSBC PMI průmyslu, kde se neočekává změna z 50,4 bodů. V USA budeme v pondělí večer sledovat zápis z posledního zasedání FEDu. Jen připomeneme, že poslední zasedání přineslo i možnost zvýšení monetárního uvolnění. V pátek budeme sledovat objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. +1,7 z -5,8 %) a v průběhu týdne data z trhu nemovitostí. V Evropě včetně Německa budou ve čtvrtek PMI průmyslu i služeb, kde se čeká mírné zvýšení. V pátek pak Německý index IFO, kde se nečeká změna.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.