Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

„Prašivé“ akcie dominují na Wall Streetu, Hertz +100%

08.06.2020 | 20:30 0 Komentářů

Americké akciové indexy navazují na silný růst v minulém týdnu a dále zpevňují v čele s tradičním indexem Dow Jones, posilující o více než 1%. Širší index S&P500 pak roste o necelých 0,8%, podobně jako technologický Nasdaq.

Největší divadlo dnes ale předvádí „prašivé“ akcie, tedy akcie společností s těžkou finanční situací, a to především řada menších jmen z energetického sektoru, registrující zisky v desítkách procent na pozadí víkendové dohody zemí OPEC+ ohledně prodloužení snížené těžby ropy. S ohledem na vysoké objemy obchodů (u některých firem se již i „protočila“ na trhu celá emise) patrně ale junk segment prochází masivním short squeezem, tedy nuceným zavíráním krátkých pozic, tlačící tituly do výšin s rychlým mazáním ztrát posledních měsíců. Děje se tak dokonce i u zkrachovalých firem (chapter 11), jako je známý těžař plynu Chesapeake (CHK +136%). Podobně se vyvíjí i akcie přední půjčovny automobilů Hertz (HTZ +100%) či maloobchodníka J.C.Penney (JCPNQ +100%). Ten těží i ze spekulací, že by se o firmu mohla zajímat finanční skupina Sycamore Partners, která nedávno kroužila i kolem módní značky Victoria’s Secret ze stáje skupiny L Brands (LB +2,8%).

Celkově ale na trzích zůstává pozitivní sentiment posunující indexy na 15týdenní maxima při trvajícím optimismu ohledně budoucího vývoje na pozadí otevírání ekonomik a zlepšování meziročních statistik (prodejů, rezervací atd.) oproti předchozím týdnům. Nicméně je nadále patrný zájem spíše o akcie, které v minulých měsících zaostávaly na úkor těch, které své ztráty rychle umazaly – viz akcie gigantů Facebook (FB), Alphabet (GOOG / GOOGL), Apple (AAPL) či Microsoft (MSFT), které dnes oscilují okolo nuly a sektor informačních technologií celkově eviduje pouze symbolický přírůstek. Naopak energie (+2,6%) či utility (+2,3%) dominují dnešním růstům.

Zajímavý je celkový pohled na finanční trhy z pohledu jednotlivých tříd aktiv, když vedle akcií posilují i dluhopisy (tedy tržní výnosy klesají), stejně tak též drahé kovy v čele se stříbrem (+2%). Zlato pak zpevňuje o 0,8% k hladině 1700 USD/oz.

Navzdory dohodě zemí OPEC+ poměrně výrazně ztrácí ropa (-3,5%), korigující předchozí tučné zisky a cena černého zlata se tak vzdaluje metě 40 USD/b., zemní plyn lehce zpevňuje k hladině 1,8 USD/mmbtu.

Index S&P 500 +0,77 % na 3218,5 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +2,6 % Základní materiály -0,5 %
Utility +2,3 % Informační technologie +0,2 %
Reality +1,9 % Zdravotní péče +0,5 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Coty (COTY) +21 % Amcor (AMCR) -4,3 %
Alaska Air Group (ALK) +15 % Corteva (CTVA) -3,0 %
Occidental Petroleum Corp (OXY) +14 % Charles Schwab Corp (SCHW) -3,0 %
SL Green Realty Corp (SLG) +13 % Keysight Technologies (KEYS) -2,7 %
Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) +13 % Linde (LIN) -2,7 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.