Středa 19. června. Svátek má Leoš.

Prabos reportuje čísla za rok 2018; investice do automatizace a možný vstup na regulovaný trh

25.03.2019 | 14:04 0 Komentářů

Výrobci specializované a volnočasové obuvi se podařilo navýšit tržby o 20 mil. na úroveň 332 mil. korun, čistý zisk pak na 25 mil. korun. S ohledem na nově plánované investice v řádech desítek milionů korun do rozvoje automatizace se představenstvo společnosti rozhodlo navrhnout VH dividendu na úrovni 14,7 CZK/akcii. Dosavadní projekce čísel pro rok následující byla ve vydané tiskové zprávě potvrzena.

prabosacek_nevinacek

Před rokem a pár dny k tomu vstoupil český výrobce obuvi na vedlejší
trh pražské burzy START. Dnes již jako první z účastníků tohoto trhu
pokukuje po tom regulovaném Standard Market.
Zdroj: Prabos

 

Hospodářské výsledky
Prabos, česká společnost zaměřená na výrobu specializované a volnočasové obuvi, která vstoupila v minulém roce na vedlejší trh pražské burzy Start, reportuje konečná čísla za rok 2018. V minulém roce se jí podařilo navýšit tržby o 20 mil. a dosáhly tak na úroveň 332 mil. korun. Čistý zisk pak dosáhl na 25 mil. korun.

Investice do automatizace výrobního procesu
Jaroslav Palát, předseda představenstva firmy ze Slavičína, představil i plán na podporu automatizace výroby obuvi. Společnost by tak měla vynaložit řádově desítky milionů korun do rozvoje automatizace výrobního procesu. Investice by měla napomoci snížit riziko spojené se stávajícím přehřátým trhem práce a dlouhodobým nedostatkem specializovaných pracovníků a navíc i k navýšení provozní marže.

Vyšší investice, nižší dividenda
S ohledem na plánované investice se představenstvo společnosti rozhodlo navrhnout valné hromadě výplatu nižší dividendy, a to na úrovni 14,7 CZK/akcii. Výplata dividendy by měla odčerpat zhruba 60 % čistého zisku, zbytek poté připadne právě na investiční výdaje. Jaroslav Palát informace komentuje takto:

„Společnost je nyní v situaci, kdy významná investice do automatizace pomůže snížit rizika spojená s nedostatkem pracovních sil a zároveň pomůže k významnému navýšení provozní marže. Pokud bychom se nerozhodli k tak zásadnímu posunu společnosti, počítali jsme s výplatou dividendy 23,3 koruny na akcii. Pevně věřím, že náš návrh na výplatu nižší dividendy podpoří i většina minoritních akcionářů. Nižší výplata dividendy dnes by měla znamenat vyšší, zdravější a stabilnější dividendy v budoucnu.“

Výhled pro rok 2019
Dosavadní projekce čísel pro rok následující byla ve vydané tiskové zprávě potvrzena. Na 400 mil korun by tak dle výhledu měly dosáhnout tržby, zatímco čistý zisk by management společnosti rád viděl u 49 mil. CZK.

Trh START a možnost vstupu na regulovaný trh
Jaroslav Palát považuje vstup na vedlejší trh pražské burzy START jako dobrý krok, který firmě pomohl ve zbavení se závislosti ba bankovním financování. Prabos tak pokukuje i po regulovaném trhu Standard Market, který je podle Palátových slov výzvou pro společnost. Klíčovým pro konečné rozhodnutí bude však nákladnost přechodu mezinárodní účetní standard IFRS, který je pro vstup podmínkou.

 

Představení společnosti před vstupem na trh START pražské burzy jsme se věnovali zde.

Veškeré dostupné dokumenty pro akcionáře jsou zde.

 

Zdroj: Prabos

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.