Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

PPF Group Petra Kellnera připravuje IPO další ruské banky

30.05.2011 | 11:35 0 Komentářů

V Rusku se chystá druhé bankovní IPO po krizi. PPF Group inspirovaná výsledky primárního veřejného úpisu Nomos Bank, se rozhodla o uvedení další své dcery na burzu.

IPO Home Credit & Finance Bank bude pravděpodobně dokončené do konce roku. Banka má velkou šanci na zájem investorů. Na podzim společnost plánuje upsat 20 – 30 % akcií. Další úpis v plánu není, když i tak má banka přebytek kapitálu, ale akcionáři mají záměr upsat část svého podílu. Loni vedli akcionáři Home Credit & Finance Bank rozhovory se Sberbankou a VTB, ale strany se na ceně nedohodly.
Česká PPF Group vlastní podíl také v ruské Nomos Bank. Ale obě banky lze těžko srovnávat. Home Credit & Finance Bank zaujímá první příčku v nejlukrativnějším segmentu bankovního trhu – v úvěrování obchodních sítí, kde měla k 1. březnu 27,2 %. Na začátku roku byla banka na 39. místě v žebříčku ruských bank vzhledem k sumě čistých aktiv (103,8 mld. rublů) a na 20. místě vzhledem ke svému kapitálu (30,5 mld. rublů).
Primární úpis akcií Nomos Bank se konal v dubnu. Nomos se upsal při koeficientu 1,5 (vzhledem ke kapitálu z 2011). Úspěch zřejmě potěšil vlastníky, kteří nyní mají důvod věřit ve vydařený úpis další banky. Společně s IPO Home Credit bude letos na trh upsáno 7,6 % akcií Sberbanky. Ty, ačkoliv mohou odlákat část investorů, by podle ruského Kommersantu neměly být vážným konkurentem.
Celkové IPO může vydělat nejméně 15 mld. rublů. Kapitál Home Credit činil na konci roku 2010 33 mld. rublů. V březnu ale vyplatila společnost dividendu ve výši 13 mld. rublů, aby tak snížila přebytek kapitálu.

Zdroj: Kommersant.ru, Bloomberg

Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.