CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

30. 05. 2022

0 komentářů

PPF a MONETA ukončuje akvizici Air Bank Group

  

Skupina PPF a MONETA Money Bank ukončuje proces akvizice Air Bank Group kvůli navýšení požadavků ze strany ČNB na kapitál bank a zhoršení makroekonomické situace.

PPF podala impulz k odstoupení od akvizice s Air Bank především kvůli nedávnému rozhodnutí ČNB na změnu požadavků na proticyklickou kapitálovou rezervu, která bude postupně zvyšována z 0,5 až na 2,5 %, což by dle PPF zásadně snížilo plánovanou dividendovou kapacitu spojené banky a negativně ovlivnilo atraktivitu akvizice pro všechny akcionáře Moneta Money Bank.

Dalšími důvody vycouvání z akvizice je zhoršení makroekonomická a geopolitická situace, což podle PPF zvyšuje ekonomická rizika a růstový potenciál spojené banky. PPF také v prohlášení uvedla, že rychlý růst úrokových sazeb v České republice zvyšuje náklady na financování celé transakce.

Vedení Monety na návrh ze strany PPF přistoupilo, jelikož věří, že získá zpět náklady, které do procesu investovala.

Rámcovou smlouvu o dohodě vstoupit do transakce obě strany uzavřely v květnu 2021, která byla akcionáři monety v listopadu 2021 aktualizována a 20. prosince schválena akcionáři Monety na valné hromadě.

„Lituji, že plán, na kterém jsme tvrdě pracovali, nakonec nebude realizován. Nadále se tedy budeme snažit o realizaci samostatné strategie a z ní vytýčených cílů tak, abychom akcionářům dodali solidní ziskovost včetně dividend dle platné dividendové politiky. Věřím, že to dokážeme v souladu s naší předchozí komunikací,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel MONETA Money Bank Tomáš Spurný.

REKLAMA

PPF je s 29,94% podílem stále největším akcionářem MONETY Money Bank a zavázala se, že v Monetě svůj podíl nebude navyšovat, a bude jej držet minimálně po dobu 12 měsíců. PPF má však možnost prodat svůj stávající podíl potenciálnímu strategickému investorovi, který je definován jako regulovaná finanční instituce.

 
Zdroj : PPF, MONETA, Seznam zprávy

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.