Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Pozitivní momentum na amerických trzích trvá, S&P500 na historickém maximu

11.07.2016 | 20:55 0 Komentářů

Po příznivých pátečních datech z trhu práce se na trzích udržuje pozitivní nálada posouvající širší index S&P500 na nové historické maximum 2413,16b. Klíčové indexy si současně připisují solidní zisky v čele s technologickým Nasdaqem (+0,8%) úspěšně “koketující” s psychologickou metou 5000 bodů, kde se naposledy pohyboval na silvestra loňského roku.

Robustní tvorba nových pracovních míst v USA (více zde) podpořila přesvědčení investorů o příznivé dynamice americké ekonomiky při současně utlumených obavách z brzkého růstu úrokových sazeb “těžící” z nedávného Brexitu, tedy zásadní nejistotě pro americkou centrální banku při nastavování měnové politiky. Dle Bloombergu, aktuálně zůstává pravděpodobnost zvýšení sazeb do konce roku na úrovni 30%.

I přes dnešní silný růst i na evropských trzích zůstává výkonnost amerických a evropských indexů výrazně odlišná. Zatímco index S&P500 registruje od začátku roku zisk 5,5% (včetně vyplácených dividend), panevropský index Euro Stoxx 600 odepisuje 9,1%.

Navzdory rally na trzích, na energetických komoditách převládá červená barva. Cena ropy klesá na 2měsíční minima v návaznosti na pokračující růst počtu vrtů v USA. Tento trend trvá s 1 výjimkou již od konce května s pozitivním dopadem na objem vytěžené komodity v USA.

Počet ropných vrtů v USA v uplynulých 5 letech

Počet ropných vrtů v USA

zdroj: Bloomberg

Ze zajímavých pohybů větších společností mimo S&P500 zmiňme skokový 35% růst předního producenta videoher Nintendo (NTDOY) na pozadí překvapivého raného úspěchu revoluční mobilní novinky Pokemon Go, kterou si od minulé středy stáhlo 7,5 mil. amerických hráčů. Titul by měl být v nejbližší době uveden i v Evropě a Japonsku. Tržní kapitalizace společnosti vzrostla za uplynulé 3 dny o 50% na 31,5 mld. USD!

Po dnešním závěru dnes neoficiálně odstartuje výsledkovou sezónu za 2. čtvrtletí producent hliníku Alcoa (AA). Pod proklikem pak přinášíme kompletní kalendář výsledkům v USA.

Index S&P 500 +0,53 % na 2141,17 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +0,8 % Utility -0,2 %
Průmysl +0,8 % Telekomunikace 0 %
Finanční sektor +0,7 % Nezbytná spotřeba +0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Wynn Resorts (WYNN) +5,7 % CH Robinson Worldwide (CHRW) -3,8 %
Freeport-McMoRan (FCX) +5,3 % Netflix (NFLX) -2,3 %
Alliance Data Systems Corp (ADS) +4,7 % Transocean (RIG) -2,0 %
Kinder Morgan (KMI) +4,3 % Murphy Oil Corp (MUR) -2,0 %
Textron (TXT) +3,5 % Viacom (VIAB) -1,9 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.