Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Pozitivní, ale opatrná středa

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Středa byla pro akciové trhy pozitivní. Těžařské společnosti jako Xstrata (+5,46 %), BHP Billiton (+4,47 %), Antofagasta (+6,30 %) či Rio Tinto (+2,52 %) rostly spolu s cenami kovů – zejména mědi, hliníku a niklu. Také petrochemiím se dařilo s tím, jak se ropa dostávala přes 71 dolarů za barel, i přes návrat zpět pod 70 USD ve večerních hodinách po zveřejnění zásob – např. BP (+2,55 %), Royal Dutch Shell (+1,97 %), Total (+2 %), Repsol (+1,63 %).
Bankovní sektor také rostl, částečně tak u některých titulů korigoval propady z předchozích dnů. Bankám také pomohly zprávy ohledně plánu na vytvoření „špatné“ banky v Německu. Strany německé vládní koalice tento plán podporují. Navíc včerejší revize plánu by měla vést k vyššímu ocenění toxických aktiv, která budou do speciálně vytvořené instituce přesunuta. Pozitivní vliv měla tato zpráva zejména na akcie Commerzbank, které rostly o více než 18,5 %. Dle Morgan Stanley totiž nebyla pozitiva plynoucí z celého „bad bank“ plánu v akciích Commerzbank započítána, i když Morgan Stanley předpokládá, že Commerzbank, stejně jako jiné banky, bude chtít možnosti zbavit se „toxických aktiv“ logicky využít. Podobně reagovala také Deutsche Postbank, která rostla o více než 8,5 %, protože již v minulosti oznámila svůj záměr v případě vytvoření „špatné“ banky, této instituce využít. Hlasování o tomto plánu má proběhnout 3. července.
Dobrých korporátních zpráv včera v Evropě nebylo mmálo, zejména z oblasti maloobchodu. Skupina Marks&Spencer (+3,76 %) oznámila nejmenší pokles tržeb za poslední dva roky a odstoupení současného CEO v příštím roce. Carrefour (+5,7 %) přišel s masivním plánem úspor, který by měl ušetřit do roku 2012 až 4,5 miliardy EUR. Největší německý maloobchodník Metro rostl o více než 6 % po neočekávaném dalším meziměsíčním růstu maloobchodních tržeb v Německu.Britský dodavatel elektřiny International Power rostl o 6,5 % po oznámení o prodeji svých českých aktivit společnosti ČEZ.
V Evropě tak končily indexy v plusu v řádu jednotek procent (Eurostoxx50 + 2 %, DAX +2,01 %).
V Americe bylo obchodování spíše ve znamení makrodat. Ta z USA byla hodně smíšená a největší dopad tak měl až index nákupních manažerů (PMI) v Číně. Stejně jako v Evropě se dařilo v Americe zejména spotřebitelskému sektoru a utilitám. I když se americké trhy udržely v plusu (SP500 +0,44 %, Dow Jones +0,68 %, NASDAQ +0,28 %), měly indexy v průběhu dne spíše sestupnou tendenci.
Také dnešní nervozní otevření v Evropě naznačuje obavy . Dle mého názoru zejména z údajů o nezaměstnanosti a PPI v Eurozóně (v 11:00 SEČ) a nezaměstnanosti v USA (14:30 SEČ). Také se blíží výsledková sezóna a i když některá makrodata naznačují reálné zpomalování tempa poklesu ekonomik či nárůst poptávky, varují mnozí analytici před reakcí trhu na výsledky firem za druhé čtvrtletí. Podobně jako v prvním čtvrtletí, nikdo u čísel nečeká zázraky, ale o to víc se budou investoři soustředit na doprovodné komentáře managementu, a zejména výhledy a plány firem na zlepšení výkonnosti a přizpůsobení se změnám v ekonomice. Jan Michelfeit, Commerzbank

Zdroj: Commerzbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.