Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Povinný prodej hnědého uhlí teplárnám?

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Náměstek ministra životního prostředí Hlaváč řekl, že ministerstvo by chtělo centrální zásobování teplem definovat jako veřejný zájem. To by umožnilo rezervovat část produkce hnědého uhlí pro teplárny aniž by se musely prolomit územní limity těžby (E 15).
Tato snaha je reakcí na odmítnutí snahy o přednostní využití uhlí z dolu Vršany (Czech Coal) Českým báňským úřadem. Pokud by podobná úprava prošla, bylo by to do určité míry negativní pro ČEZ. Ten by měl k dispozici méně dodávek od Czech Coal a potenciálně i z vlastních Severočeských dolů. Na druhou stranu by se těžaři uhlí pravděpodobně bránili soudně. Kauza je na počátku a nečekáme zatím žádný dopad na akcie ČEZ. Petr Bártek, Analytik, brokerjet České spořitelny)
VIG: v pátek byla schválena dividenda z loňského zisku
V pátek se konala valná hromada VIGu, na které byla schválena dividenda v navržené hrubé výši 1€ na akcii (tzn. hrubý dividendový výnos asi 2,4%). Poslední obchodní den s nárokem na dividendu je 13. května a výplatní den 16. května. Navíc společnost uvedla, že její předběžné nekonsolidované vybrané pojistné se v 1. kvartálu zvýšilo o 2,8% na 2,65 mld. € (VIG). Jak dividenda, tak i nárůst pojistného je v souladu s našimi odhady. Martin Krajhanzl, Ch. Schultes, Analytik, brokerjet České spořitelny)
Dubnové údaje z trhu práce uklidnily trhy
V pátek americké akciové indexy vzrostly podpořené dubnovými daty z trhu práce, které trhy uklidnily po nepříjemných překvapeních u nevýrobního ISM a vyššího počtu nových žádostí v nezaměstnanosti. To pomohlo také cenám surovin, které zmírnily nedávné výrazné propady (S&P 500 +0,38%, Nasdaq +0,46%). Míra nezaměstnanosti sice proti očekávané m/m stagnaci na 8,8% v dubnu vzrostla na 9%, ale počty vytvořených pracovních míst očekávání překonaly (konkrétně: ve výrobních sektorech bylo vytvořeno 29 tis. pracovních míst (oč. +20 tis.), v soukromých 268 tis. (oč. +200 tis.) a celkově sektorech mimo zemědělství 244 tis. (oč. +185 tis.). Dnes své výsledky za 1. kvartál zveřejňuje například společnost Tyson Foods (oč. upravený zisk na akcii 0,44$). V 16h SEČ vychází březnové velkoobchodní zásoby (oč. 1% m/m). Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně. (Nikkei225 -0,66%, Hang Seng +0,44%). V Japonsku nejvíce posiloval sektor ropa a plyn a naopak nejvíce klesaly síťové sektory. Evropské akciové indexy začínají obchodování mírným poklesem. V ČR se březnová průmyslová výroba meziročně zvýšila o 9,5% (oč. +12%), dubnová míra nezaměstnanosti klesla na 8,6% (oč. pokles na 8,7%) a stavební výroba se meziročně zvýšila o 4,6%. Index pražské burzy začíná nový týden mírným oslabením. (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.