Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Poslední vystoupení člena FED před zářijovým zasedáním bylo holubičí, FOMC názorově rozpolcen

13.09.2016 | 11:08 0 Komentářů

Členka Rady guvernérů amerického FEDu Lael Brainardová je známá svým mírným přístupem, ani v pondělí tomu nebylo jinak.

Brainardová upozornila na nutnost opatrnosti při zpřísňování měnových podmínek i přesto, že se ekonomika pohybuje směrem k dosažení cílů amerického FEDu. Její projev byl poslední před začátkem týdenní lhůty před měnověpolitickým zasedáním Federal Open Market Committee (FOMC), během které jeho členové nesmějí vydávat veřejná prohlášení – byl tedy důležitým signálem. Ze strany členů FOMC se v posledních měsících ozývají často protichůdná vyjádření, poukazující na názorové neshody.

Důležitou událostí léta bylo vystoupení předsedkyně FOMC J. Yellen, která prezentovala umírněné jestřábí poselství. Na něj navázal viceguvernér Fisher, který patří k ostrým jestřábům. Optimismus ohledně zvedání sazeb však zchladila data z trhu práce za srpen a předstihové ukazatele ISM. Minulý týden byl v moci ECB, vystoupení prezidenta Draghiho si trhy vyložily spíše negativně. V jeho závěru ještě vystoupil hlasující člen FOMC Eric Rosengren s varováním ohledně přehřívání americké ekonomiky a značně rozkolísal náladu mezi investory. Na trhy se tak po dlouhé době vrátila volatilita.

Implikovaná volatilita měřená indexem VIX v září vyskočila nad hodnotu 16.

Mezi členy FOMC panuje názorová rozpolcenost která má blízko k remíze během hlasování. Rozkol mezi holubicemi a jestřáby je v posledních měsících ostřejší, trhy tak na každé vyjádření reagují mnohem prudčeji. Starosti při zpřísňování měnové politiky může dělat také sílící dolar nebo skok v dluhopisových výnosech.

Výnos amerických 10letých státních dluhopisů (zeleně, pravá osa) a americký dolar (index, bíle, levá osa).

Fed zasedá příští týden, 20. – 21. září a zatím nelze očekávat zvýšení sazeb. Do té doby nás čeká ještě porce srpnových dat (maloobchodní tržby, průmyslová výroba, inflace) která by však musela dopadnout nadmíru pozitivně. Pravděpodobnost zvýšení sazeb implikovaná z futures je 22 %.

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.