Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Poslední obchodní den v roce 2013; přehled událostí

31.12.2013 | 10:20 0 Komentářů

Počet čekajících kontraktů na nákup existujících domů v USA vzrostl v listopadu meziměsíčně o 0,2 procenta, přičemž odhady očekávaly lepší výsledek, a to posílení o 1,1 procenta. Ve výsledku jde ale o pozitivní výsledek, ohlédneme-li se do minulosti, kdy ukazatel dosahoval negativních čísel 5 měsíců v řadě. Celkově se trhu bydlení v USA letos daří výjimečně dobře a podíváme-li se na něj ze širšího hlediska, tak ceny nemovitostí indikují nárůst o 13,5 procenta v roce 2013, což je nejlepší výsledek za posledních 6 let.Nicméně o vývoji cen domů ve 20 metropolích nás dnes bude informovat i index S&P Case Shiller, jenž bude zveřejněn v 15:00. Na druhé straně trhy se začínají obávat rostoucích úrokových sazeb z hypotekárních úvěrů v důsledku snížení objemu programu měnového uvolňování (QE). Odezva americké ekonomiky v roce 2014 na vyšší úrokové sazby bude testem nejen jejího zdraví, ale i míry závislosti na levných penězích.

Itálie zažila včera úspěšnou aukci svých 5 a 10letých státních dluhopisů, když její výpůjční náklady klesly na 6měsíční minimum. Zemi pomáhá po dlouhé době stabilní politická scéna, jako i očekávání investorů, že ECB i Fed budou i v roce 2014 nadále podporovat hospodářství expanzivní měnovou politikou.

Americké akciové indexy uzavřely pondělní seanci téměř beze změny, přičemž objem zobchodovaných akcií zůstává na nízkých hodnotách. Nejširší index S&P 500 uzavřel 0,02 procenta v mínusu, nicméně oslavuje 4. ziskový měsíc řadě, technologický Nasdaq spadl o 0,06 procenta a Dow Jones si připsal 0,16 procenta.

Asijská obchodní seance přinesla investorům v úterý ráno mírné zisky, avšak na malých objemech, přičemž Japonsko, Jižní Korea, Filipíny a Thajskou byly již dnes zavřeny.

Většina evropských i amerických trhů bude dnes otevřena jenom dopoledne (u amerických je to pak 18:00 našeho času), přičemž objemy zůstávají na polovině 90 denního průměru. Zítra pak bude většina trhů zavřena. Německo, Itálie, Švýcarsko, Skandinávie jsou zavřena již dnes. Pro detailní rozpis otevíracích hodin na Silvestra a Nový rok u Bossy se podívejte zde.

Dnes bychom měli sledovat následující data z makrokalendáře:

  • 15:00 – USA – index S&P Case Shiller – index cen nemovitostí ve 20 metropolích
  • 16:00 – USA – index spotřebitelské důvěry CB


Situace na EUR/USD se v průběhu včerejší seance příliš nezměnila, což souvisí s poklidnějším obchodováním v průběhu svátků. Měnový pár se zastavil u kulatého čísla 1,38, čímž dal opět najevo svoji ztrácející sílu podívat se k novým maximům. Výhled tak zůstává nezměněn a očekáváme, že by mohla být otestována rostoucí trendová linie a kulaté číslo 1,37.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.