Středa 22. září. Svátek má Darina.

Porsche v příštím roce poprvé v historii otevře továrnu mimo EU

31.08.2021 | 11:57 0 Komentářů

Německý výrobce luxusních automobilů Porsche plánuje v příštím roce uvést do provozu první továrnu mimo evropský kontinent. Malá továrna v Malajsii by měla uspokojit poptávku asijských nadšenců do této značky. V plánech je také vybudovat středisko pro výzkum a vývoj v Šanghaji, výrobu vozidel přímo v Číně však firma již dříve zamítla a pro místní trh hodlá vyrábět dále v Evropě.

 

Společnost spadající do koncernu Volkswagen tak vybočuje z 90leté tradice, kdy drtivou většinu vozidel vyráběla poblíž svého domova v německém Stuttgartu. Výjimku tvoří jen produkce modelu Cayenne na Slovensku, kterou Porsche zahájilo před 5 lety.

Menší výrobní linka v Malajsii by měla ulevit peněženkám místních zákazníků, kteří nyní za sportovní auta díky vysokým dovozním clům a daním platí téměř dvojnásobek.

Porsche posledních 10 let prodává svá vozidla v Malajsii prostřednictvím distributora Sime Darby Berhad. V roce 2020 bylo prodáno lehce nad 400 vozidel, což značí růst oproti roku 2019 o 9 %.

Generální ředitel Oliver Blume již dříve pro Financial Times uvedl, že společnost nezamýšlí vyrábět auta v Číně, která je největším a nejziskovějším trhem. Produkce bude nadále pokračovat z Evropy. Blume dále dodal, že k udržení prestiže značky Porsche stojí za to absorbovat vyšší výrobní náklady.

Automobilka zároveň oznámila, že v plánech společnosti je vybudovat středisko výzkumu a vývoje v Šanghaji. Cílem je porozumět vysoce specifickým potřebám čínských zákazníků.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.