Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Poptávka po zlatě ve 3Q mírně oslabila

08.11.2016 | 15:36 0 Komentářů

Dle World Gold Council poklesla poptávka po zlatém kovu v minulém čtvrtletí o 10 %. Jedinou rostoucí oblastí byly fondy ETF.

Celková poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí 2016 čítala 992,8 tun. Jednalo se o meziroční pokles o 10 procent. Nárůst zaznamenaly pouze zlaté ETF fondy, letos do nich přibylo již 725 tun drahého kovu. Investiční poptávka po slitcích či mincích naopak prudce klesala, spolu se šperky.

Cena

Cena zlata se v minulém čtvrtletí pohybovala na maximech od jara roku 2014, od začátku období však bylo zřejmé že na pohyb výše nemá sílu. Sestupný kanál skončil proražením klíčové rezistence 1300 USD za unci na začátku října. Tento propad však nebyl podložen zásadními fundamenty, část investorů využila situace pro nákup a cena se k hranici opět přiblížila na začátku listopadu.

Cena zlata (XAU). Zdroj: Bloomberg.

Šperkařství

Poptávka po zlatých špercích je z 60 % tvořena Indií a Čínou, kde je uchovatelem hodnoty i tradičním darem. V posledním období se však začaly projevovat vyšší ceny, horší sentiment zejména venkovských obyvatel a dle WGC také zvýšená regulatorní snaha Indické vlády. Cena na indickém trhu se propadla do výrazného diskontu oproti světovým burzám, do prémie ji dostal až nástup tradiční sezony a pokles cen pod 1300 USD za unci na začátku října. Čínská poptávka poklesla o více než 20 %, na nejnižší hodnotu za více než 4 roky, meziroční pokles byl umocněn loňským (3Q 2015) nákupním boomem způsobeným oslabením jüanu.

Globální poptávka po zlatých špercích (tuny), aktuální bíle. Zdroj: Bloomberg.

Celkové oslabení poptávky po špercích ze zlatého kovu lze přičíst také slabší poptávce po luxusních statcích, kterou již nyní pociťují např. výrobci hodinek či doplňků.

Z dlouhodobého hlediska lze očekávat pokles poptávky po zlatých špercích ve vyspělých zemích a ve středních příjmových třídách. To je dáno jednoduchým trendem v generaci známé pod označením „Millenials“. Ta peníze investuje raději do zážitků sdílených s přáteli než do hmotného „štěstí“.

Investiční poptávka

Do zlatých ETF fondů v minulém období přibylo 145 tun kovu. Říjnový pokles cen toto množství výrazně nesnížil, což značí, že se jedná o dlouhodobé spekulační popř. zajišťovací pozice.

Objem zlata drženého ETF fondy (zeleně, vpravo) a cena (XAU, vlevo). Zdroj: Bloomberg.

Poptávka po slitcích a mincích se ve 3. čtvrtletí zadrhla kvůli vyšším cenám. Lze očekávat, že strategické pozice investoři otevírali především v říjnu v reakci na korekci ceny. Dle ankety WGC většina kupujících čeká na vhodný pokles ceny pro dlouhodobou spekulaci a krátkodobými fluktuacemi se v rozhodování o samotném nákupu neřídí.

Poptávka ze strany CB poklesla o vice než 50 %. Významnější nákupy provedla pouze ruská, čínská a kazašská monetární autorita. Poptávka v průmyslu ve 3Q zásadně nezměněna.

Nabídka

Rekordní hodnoty z hlediska nabídky zaznamenalo recyklované zlato – meziroční nárůst o 30 %. Objem nově vytěženého kovu stagnuje a vzhledem k utlumeným investicím nelze očekávat jeho výraznější nárůst.

Výhled

Vzhledem k zásadním fundamentům které jsou očekávány v závěru letošního roku (US volby, zasedání Fed) nelze cenu v kratších horizontech přesněji odhadovat. Ve střednědobém výhledu však fundamenty zůstávají stabilně pozitivní, ať už jde o ekonomickou nejistotu (brexit, zpomalující Čína) či postupy a pozice centrálních bank (nízké úrokové sazby, QE aj.).

Zdroj: World Gold Council

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.