Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Poptávka po ropě se plně nezotaví do roku 2022, říká Mezinárodní energetická agentura

16.06.2020 | 15:43 0 Komentářů

Mezinárodní energetická agentura ve svém výhledu na příští rok říká, že k plnému oživení poptávky po ropě nedojde do roku 2022. Zároveň ale podotýká, že současná situace ropného průmyslu není tak zlá, tak agentura očekávala.

K plnému oživení poptávky dojde v řádu let

Poptávka po ropě se v příštím roce částečně zotaví, nicméně k plnému zotavení dle Mezinárodní energetické agentury nedojde do roku 2022.

Spotřeba paliva v následujícím roce zůstane o 2,5 % nižší oproti roku 2019. Důvodem je zejména dočasný útlum letecké dopravy.

Projekce tak velmi nepomáhá nepříliš optimistické prognóze vývoje ropného průmyslu a přichází zároveň den po tom, co britská ropná společnost BP oznámila, že ve druhém čtvrtletí odepíše 17,5 mld. USD z důvodu obav ohledně vývoje poptávky v dlouhém období. Nicméně zpráva agentury i přes nepříznivý odhad vývoje poptávky po ropě obsahuje pozitivní body.

První polovina roku se nakonec nese v pozitivnějším tónu, než MAE očekávala. Zároveň snížení těžby ropy ze strany OPEC+ a Spojených států by mělo vytvořit prostor pro využití zásob ve výši 1,5 mld. barelů, které rapidně vzrostly během letošního roku.

Ropa Brent se během dnešního dne obchoduje za téměř 40 USD za barel, což představuje dvojnásobnou cenu oproti dubnové. Důvodem je zejména oživení ekonomické aktivity a snížení těžby ropy.

MEA zvýšila svůj odhad poptávky po ropě ve druhém čtvrtletí letošního roku o 2,1 mil. barelů za den.

Nicméně světová poptávka je letos v meziročním srovnání o 8,1 mil. barelů denně nižší.

Přestože agentura pro příští rok očekává nárůst poptávky o dalších 5,7 mil. barelů za den, průměrná výše 97,4 mil. barelů denně zůstane stále 2,4 mil. barelů denně za poptávkou roku 2019.

Zdroj: Bloomberg

Fio banka, a.s.
Prohlášení

Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.