Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Polská burza rostla v čele s bankami

19.08.2015 | 17:25 0 Komentářů

Index WIG 30 uzavřel na hodnotě 2192 b. (+1,1 %).

Ani slabší makrodata dnes nezabránila varšavské burze v krasojízdě, na jejímž konci stál růst indexu o více než jedno procento, stalo se tak navzdory prodejnímu sentimentu ve zbytku Evropy.

Dařilo se především bankám, jejichž akcie dnes podpořily hned dvě zprávy z polského parlamentu. Tou první byl výrok nejsilnější opoziční strany, která by dle aktuálních průzkumů zvítězila ve volbách (ty jsou na programu v říjnu), že plánovaná bankovní daň by měla být stanovena v rozmezí 0,25-0,32 % z aktiv. Současná vláda přitom počítá se zdaněním na úrovni 0,39 % z aktiv. Druhým pozitivním impulsem byla zpráva o možném zmírnění negativních dopadů na banky v případě hypoték denominovaných ve švýcarských francích. Dolní komora parlamentu se v posledním návrhu vyslovila pro verzi, kdy by 90 % nákladů měly nést právě banky, horní komora však chce tento návrh zmírnit tak, aby větší část nákladů nesl i stát.

Bankovní tituly reagovaly na výše zmíněné zprávy pozitivně – PKO Bank (PKO, +3,4 %), Bank Pekao (PEO, +1,3 %), Bank Zachodni (BZW, +2,7 %), Alior Bank (ALR, +2,3 %) a ING Bank Slaski (ING, +1,7 %). Vedle akcií bank dnes výrazně posiloval také energetický Tauron (TPE, +4,6 %), petrochemické PKN Orlen (PKN, +2,1 %) nebo operátor Orange Polska (OPL, +2,6 %).

V červeném se obchodoval producent mědi a stříbra KGHM Polska Miedz (KGH, -3 %), petrochemický Synthos (SNS, -1,2 %) nebo pojišťovna PZU (PZU, -1 %).

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.