Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Polská burza: jednání v JSW (-5 %) končí „kompromisem“, vláda odkládá prezentaci plánu fúze utilit

06.02.2015 | 14:20 0 Komentářů

Index WIG20 posiluje o 0,12 % na 2344,50 b. Polská vláda nadále odkládá představení fúze státem ovládaných utilit, které měla původně představit na konci ledna. Plán nenachází podporu u komunálních politiků.

Uhelná společnost Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) ztrácí 4,99 %. Management a odbory dnes podepsaly protokol o rozhovorech, který bude předložen dozorčí radě společnosti. Podle Longina Komolowskiho, mediátora rozhovorů, se jedná o „kompromis, nikoliv dohodu“. Odbory nyní předloží protokol horníkům a rozhodnou se, zda ukončí stávku. Janusz Piechocinski, ministr pro ekonomiku, zopakoval, že sesazení současného generálního ředitele JSW, Jaroslawa Zagorowskiho nepřipadá v úvahu. Bank Zachodni včera společnosti snížila cílovou cenu na 14 PLN při doporučení „sell“.

Konkurenční Lubelski Wegiel Bogdanka (LWB) posiluje o 1,14 %. Societé Générale včera snížila cílovou cenu společnosti na 131 PLN z 139 PLN při stávajícím doporučení „buy“. Bank Zachodni Bogdance cílovou cenu snížila na 130 PLN při doporučení „buy“.

Nejvýrazněji z polských titulů dnes posiluje PGNiG (PGN; +2,52 %). Společnost očekává, že letos dosáhne tržby přibližně 40,9 mld. PLN a zisk na úrovni EBITDA ve výši 5,8 mld. PLN. Největší výzvou pro společnost budou volatilní ceny a měnové kurzy. Společnost do výsledků za 4Q zahrne odpisy v pravděpodobné výši 627 mil. PLN, podle včerejší regulatorní zprávy. Konečná částka bude zveřejněna ve výsledcích 5. března.

Daří se také společnostem Synthos (SNS; +2,12 %), Lotos (LTS; +1,65 %), LPP (LPP; +1,36) a Kernel (KER; +1,02 %). V červených číslech se obchoduje ještě utilita PGE (PGE; -1,03 %), mBank (MBK; -0,80 %), PKO Bank (PKO; -0,77 %) a některé další tituly.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.